Citat:
Ursprungligen postat av
Smoothman
Låter troligt. Har ingen aning under hur många dagar de samlar in svaren och hur lång tid det tar innan undersökningen presenteras. Gissningsvis lägger väl Novus/SVT ut den i mitten eller slutet av nästa vecka? Crispy brukar ha stenkoll.
Julimätningar senaste 10 åren (endast OI som är aktiva 2021):
2011 Demoskop, Sentio (publ aug), Skop
2012 Demoskop, Sentio, Skop
2013 Demoskop, Sentio, Novus (publ aug)
2014 Demoskop, Sentio, Novus (publ aug)
2015 Demoskop, Sentio
2016 Demoskop
2017 Demoskop, Sentio, Skop
2018 Demoskop, Sentio, Skop, Novus
2019 Demoskop, Skop
2020 Demoskop, Sentio, Skop
Vad lär vi av detta, tja…
Demoskop = kommer alltid i början av juli. Årets kom den 9/7 så det finns inget mer att vänta där
Skop = verkar passa på i juli för att övrigas semester är ett tillfälle att synas
Novus = hade en grej med att mäta i juli och publicera tidigt i augusti på gamla TV4-tiden, men har senaste åren endast gjort undantag 2018 som ju var valår. Inget att räkna med alltså.
Sentio = har alltid kommit i juli förutom 2016+2019
Ipsos, Sifo = aldrig i juli, inte ens valår
Vad finns att hoppas på innan mitten av augusti, således?
* Demoskop i början av augusti (de var tidigare ensamma om semesteruppehåll i augusti, men sedan sammanslagningen med Inizio kör de året runt)
* Sannolikt en juli-Sentio, kan komma när som helst från idag till efter månadsskiftet, men bli ej förvånad om den uteblir likt 2016 och 2019
* Kanske Skop (50/50 chans, typ)
* Kanske kanske kanske Novus, i så fall publicering efter månadsskiftet, men mer troligt ingenting förrän slutet av augusti