Citat:
Ursprungligen postat av 8711
Du är för korkad för att förstå. SD har behållit en väldigt stor del av den stora ökningen, alltså har man ökat. Om man har förmåga att se längre än en månad bakåt och framåt vilket din intelligens inte är tillräckligt för.
Att dubblera sig mellan varje val är enormt i dessa sammanhang. Du har tidigare skrivit att det inte är en stor ökning med 5,7 procentenheter plus mellan valen, exempelvis. Det är det absolut. Väljare förflyttas normalt ganska långsamt till andra partier. 5-6 procentenheter på 4 år är en raket i opinionen. Fortsätter man så är man snart bland dom två största partierna, men det fattar ju som sagt inte en idiot som du som sitter och dreglar i en tråd om Sverigedemokraterna, ett parti du uppenbarligen inte ens sympatiserar med och lägger mycket av din tid på. Man kan undra varför, sök hjälp din hatiska tölp!
Haha, pinsam du är. Många institut mäter just månadsvis, och det är lämpligt att se skillnader månad för månad. Sedan februari har man enligt snittet minskat, och ökningen jan-feb var bara 0,1 procentenheter. Men du kan ju välja ett längre perspektiv om du vill, så att oavsett om de sjunker, bara de håller sig över 5,7 % så har de ökat sen valet. Det är ju dock inget konstruktivt sätt att se på saken.
Sedan försöker du tolka tidigare tendenser som att SD "snart" är bland de två största partierna, vilket är rent löjeväckande. Men lek du med din fantasi om en konstant linjär ökning, så får du väl ta besvikelsen sen när den uppenbarar sig för dig. Finns säkert någon i tråden som kan trösta dig.