Citat:
Ursprungligen postat av
GreffueAnthonius
I det ingår omsvängningen i EU-frågan, för att kunna erbjuda intressanta karriärmöjligheter för skrivbordsförövare och näringslivspersoner. Som aldrig skulle engagera sig politiskt om de inte fick bra betalt för det.
Drömmen om det "konservativa" blocket kan bara ge pyspunka i opinionen. Kapitalets fria rörlighet är en annan aspekt av samma problem som den fria rörligheten för rovdjur och de öppna gränserna för parasiter. Att tro att man kan få det ena men slippa det andra är extremt naivt.
Att överge den gamla linjen om Swexit och istället bli EU-kritiskt var en taktisk manöver. Nu slapp SD sitta och bli angripet från alla håll att vilja "förstöra svensk ekonomi". Eftersom etablissemanget visar "Brexit" som något mycket avskräckande.
SD kan inte leva med för stora sänken just nu som abortfrågan, swexitfrågan, klimatet, inget parti kan hela tiden gå mot vinden.
Men när EU i framtiden går sämre går det att åter ta upp Swexitfrågan men det blir svårt. Inte ens Matteo Salvini vill väl att Italien lämnar EU? 18,1% i Sifo är ett bra resultat. Allt bättre än 17,5% betraktar jag som bra.
SD behöver bli bättre på många saker. Men hittar någon ett parti i Riksdagen som är bättre??? som man sympatiserar med? Nej jag tänkte väl det.