Citat:
Möjligt, men jag tror det är svårt så länge man är ett enfrågeparti som mest samlar proteströster. Väljarna är ofta mycket otrogna. Glöm inte att Ny Demokrati hade 13% av rösterna och sedan rasade ihop fullständigt inom loppet av några månader. V har haft 13% under Schyman. FP har haft 13-14% och se var de är nu. Osv.
SD är mycket tunt i toppen, en skandal med Åkesson involverad eller att något annat händer som gör att han får avgå så finns det inte mycket kvar av partiet.
SD är mycket tunt i toppen, en skandal med Åkesson involverad eller att något annat händer som gör att han får avgå så finns det inte mycket kvar av partiet.
Ian Wachtmeister har fått frågan många gånger om SD går samma väg som NyD.
Han säger att Ny Demokrati var en helt annan historia,slängde ihop diverse folk några månader före valet som körde sin egen agenda och i Riksdagen gällde det att sätta sig på tvären så mycket som möjligt,ett rent missnöjesparti som antagligen bromsade upp SD,tiden efter NyD´s gästspel i politiken då väljare såg vilka pajaser NyD var.
V levde på Schyman och skulle tro att hon drog många kvinnliga väljare till partiet.
Partier som Fp,C,KD har samhällsutvecklingen mot sig.
Centern har övergett landsbygden,KD har övergett dom kristna väljarna och Fp har varit med i allra högsta grad till att rasera den svenska skolan.
Numera är det viktigare att Illegala flyktingar får gratis vård,det vinner man inga väljare på.
SD är det enda parti som har samhällsutvecklingen med sig,enda parti som vill lämna ett EU i kaos,bromsa upp invandringen och göra något på allvar åt kriminaliteten.
Det gäller bara att "ketchup effekten" kommer,och det gör den säkerligen efter EU valet nästa år.
Visst finns det arvtagare efter Åkesson,SDU´s ledare Gustaf Kasselstrand är duktig kille med betydligt tuffare attityd än Åkesson.