2002-11-04, 09:17
  #13
äldre konto (old)
Ej medlem
Citat:
Ursprungligen postat av alj
Hmm.. nu blir det krångligt men låter detta bra?

En hacker är en person som kan hantera datorer på ett mycket skicklig sätt, och vet en välldans massa om ett eller flera system.
En hacker kan också vara en person som är välldigt skicklig på att programmera.

En Cracker är en person som uttnytjar sina kunskaper om ett system i onda syften.
T.ex. bryter sig in och förstör i ett system.
Crackern kan också vara en programmerare som bygger virus som är till för att förstöra för andra.

En Script kiddie är en person som saknar kunskaper om systemen script kiddien ger sig på, personen använder oftast färdigbyggda program/script för att förstöra för andra.
Personen försöker också få "status" genom att kalla sig för hacker, och använda färdiga program för att förstöra för andra.
Att bli kallad "Script kiddie" är oftast förnedrande.

Rätta mig om jag har fel

(till-lägg)
Ett hack är en smart lösning på något

En crackare brukar också kallas för "knäckare" på svenska, då denne person har kunkskap om hur man knäcker ett systems säkerhetslösningar.

Tycker att du fick med allt men dock så är en cracker ej en viriiskapare då är man en Virii scripter har jag läst ngnstans (Copyright finns inte 3.0 tror jag att det var :? )

Sen så är det att dom flesta som åker fast och som det skrivs om i tidnignarna är Script kiddies och då skriver media att dom är hackers / crackers... JÄVLA MEDIA!!!

Sen en till sak...

Världens mest kända script kiddie är och kommer nog oxså att vara Kevibn Mitnick eftersom att han tjatade till sig färdiga exploits och program utav andra

www.kevinmitnic.com
Citera
2002-11-04, 11:42
  #14
Medlem
Det jag har fått för mig, alltså min personliga tolkning lyder...
Hacker - En person som kan mycket om datorer rent allmänt, programmering, systemen, i synnerhet nätverk, protokoll o sådant.. ja mycket rent generellt. Sedan om personen använder sina kunskaper till att begå intrång har inte med definitionen att göra. Jag menar för en person som vet hur ett nätverk fungerar, tillsammans med hans kunskaper om programmering och låg-nivå operationer har inte svårt för att exploitera det. Men som sagt det tycker jag inte har med definitionen att göra. Detta är väl vad man även kallar en white hat.

Cracker - En black hat helt enkelt. Som en hacker fast han begår intrång. Alltså de ligger väl på samma kunskapsnivå, men skillnaden är väl att crackern utför och exploiterar om han kan.

Script Kiddies - De har oftast nada kunskaper. De har väl läst nån tutorial eller nått, och sedan laddar de hem något program som de pekar och klickar med.

Personligen tycker jag att frågan "hur hackar jag?" är en dum fråga. .Man kan inte få något svar där. Det folk oftast menar med "hur hackar jag?" är "hur bryter jag mig in i ett system?". Är man intresserad av säkerhet och system så klarar man nog av att själv svara på den frågan. Är man inte intresserad så förstår man inte svaren och då hamnar man väl bland script kiddiesarna..

Det är svårt att förklara.. men men
Citera
2002-11-04, 12:13
  #15
äldre konto (old)
Ej medlem
sant mannen!!

men det är oxså så här..

Ett bra hack visar oxså att personen klarar av det han utger sig för att vara... man vill visa sig bäst inför polare mm...

Men en hacker går även in på system för att sen om han vill maila adminen och berätta vad han har upptäckt mm...

en cracker däremot han älskar att ställa till oreda mm...

:twisted:
Citera
2002-11-08, 17:35
  #16
äldre konto (old)
Ej medlem
Både hacker och cracker och ju hackare båda två. Det är hur man använder sina kunskaper och färdigheter som avgör i vilken kategori man faller in under.

Men att som hacker ta sig in i andra system utan att göra skada är ju en form av intrång som inte är så lyckat heller. För vafan ska han in i systemen överhuvudtaget för?

Cracker är ju som ni säger en som gör mer skada än nytta. Fast en cracker gör ju även nytta när han förser många av oss med crackade spel, program mm, som vi vanliga svenssons inte vill betala för.
Hur många använder sig inte av vissa keygen´s för att få fram serial-keys mm när man tar hem ett progg. Skaparen bakom dessa små prog är ju crackers som kanske vill se till att vi ska kunna använda programvaror gratis istället för att betala en massa pengar för en massa skit man ändå måste köpa nya av inom ett år.

Men visst... både hackers och crackers använder sig också av olika små prog som underlättar en jäkla massa arbete precis som alla lamerz som tror dom blir hackers och crackers bara för att dom fått in en trojan i en annans dator.

Renodlad kodning kanske inte alltid räcker till fullt ut.
Att sedan bli kallad cracker, hacker mm är ju bara ett sätt att ge det hela en etikett. Nåt som gör att alla andra kan förstå vad det hela handlar om.

Antar att crackers eller hackers på mycket hög nivå, fördrar att kalla sig något helt annat då det hela för dom fått en mycket seriösare mening.
Citera
2002-11-13, 01:22
  #17
äldre konto (old)
Ej medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dwarf_master
Så här ligger det till genom att man har slagit ihop allt som man har läst!!

Hacker = En person som vill lära sig allt om sitt systems brister, hur nätverk mm fungerar, väldigt duktig på att koda program mm

Men en hacker tar sig även in på olika system men dom har bestämt sig för att aldrig sno något från servern, dom städar bara igen efter sig...

Cracker = En persons som har för nöje att ta sig in på andras system och antingen ställa till med förödelse eller bara ändra!!!

White hat Hacker = Snäll hacker som håller sig till och är aldrig ute för att skada någon eller någons system

Black hat hacker = Newbies som tror att dom kan något, använder program som är skapade för att "bryta" sig in på system.... ofta väldigt ointeligenta ungdommar som nyss fått internet!!!

Phreakers = Snubbar som älskar att leka med telefonsystem mm!!!


Detta är min lista och hur jag ställer dom olika kulturerna mot varandra...

Man kan juh vara en person som har foten inne i varje del oxså!!!

Bra beskrivning men vad kallar ni de som knäcker koder till Appz?
Citera
2002-11-13, 21:04
  #18
äldre konto (old)
Ej medlem
Jag förutsätter att du syftar på de som knäcker "koder" till diverse program / spel? Alltså CD-keys / serials

Eftersom man brukar kalla det man laddar ner för att "cracka" spel etc. för just cracks, borde ju en person som gör såna program kallas cracker, eller?
Citera
2002-11-14, 02:33
  #19
äldre konto (old)
Ej medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CP Calle
Jag förutsätter att du syftar på de som knäcker "koder" till diverse program / spel? Alltså CD-keys / serials

Eftersom man brukar kalla det man laddar ner för att "cracka" spel etc. för just cracks, borde ju en person som gör såna program kallas cracker, eller?

Ja så menade jag för det är ju ett crackz man tankar ner för att göra programmet körbart.
Citera
2002-11-14, 13:16
  #20
äldre konto (old)
Ej medlem
Jepp, precis så =)
Citera
2002-11-18, 12:53
  #21
Bannlyst
En cracker: En som crackar spel, program. Är duktig på assembler och vet hur man debuggar program.

En Hacker: En skicklig person som tar sig in i system. Duktig på att programmera, även här krävs assemblerkunskaper för att tex hitta buggar i programvara.

Skillnaden är bara att en cracker tar sig in i program, spel för att göra saker de vill med programmet/spelet, medans hackern tar sig in i system och gör ibland onda saker.

Strunta i detta löjliga newbies försöker med, dvs säga att crackers är dom onda och hackers dom goda. En cracker/hacker kan vara ond, en cracker/hacker kan vara god.
Citera
2002-11-18, 14:10
  #22
Medlem
Liquid_Xs avatar
hacker: http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/html/entry/hacker.html

cracker: http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/html/entry/cracker.html

om det är fler ord som folk inte förstår så kolla här: http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/html/The-Jargon-Lexicon.html
Citera
2002-11-21, 00:16
  #23
äldre konto (old)
Ej medlem
På tal om hackers och crackers så har jag för mig att det finns något som kallas beigeboxing också, om de inte vill åka fast. Men det är ju inte särskilt juste mot den stackars ovetande person som plötsligt får besök mitt i natten av folk som iförda skottsäkra västar kommer inkraschande genom alla fönster och dörrar sedan den stackars ovetande redan storknat i tårgas. Bara för att han råkar ha dåligt skyddade telefontrådar.
Hur gör förresten de riktiga proffcrackarna? Kör de mobiltelefon eller går de in bakvägen från något bredbandsbolag eller nåt sånt?
Citera
2002-11-21, 02:26
  #24
Bannlyst
Asså ni alla bör inte bry er så mycket om vad allt heter, istället borde ni bry er om att lära er saker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in