Det är är den bäst sammanfattningen av världens ekonomi jag någonsin läst.
http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/finansiella-systemet-ar-omattligt-och-sjukt_6496342.sv
Citat:
Citat Uppenbarligen har vi ett finansiellt och monetärt system som bygger på ömsesidig skuldsättning. Nya finansiella värden skapas genom någons skuldsättning och alla får på något sätt bära en del av bördan. Få är idag helt utan skuld. I själva verket ser vi det som en självklarhet att varje form av tillgång ska balanseras mot en viss grad av skuldsättning, det är så varje företagare upprättar sin balansräkning.
Och detta..
Citat:
Vi befinner oss nu i en återvändsgränd. Vi kan inte skapa tillräckligt med ny skuld för det finns begränsat med trovärdig täckning, samtidigt som vi måste skapa mer skuld för annars frigör vi inte nytt kapital som behövs för tillväxten och räntebetalningarna. Världsekonomin är fastlåst i ett absurt och förlamande moment 22. Ekonomin kan bara reagera på två sätt, antingen med hyperinflation eller med kreditförluster, det vill säga att pengar går upp i rök i samband med omfattande konkurser.
Inflation har varit en metod att stjäla sparanas och pensionärernas pengar. Men det allt hungrigare staterna som inte har intäkter till sina politiska löften kan inte nyttja den vägen så lång de skulle önskat, då blir räntorna skyhöga och det ger samma effekt, att alla slutar handla och slutar spara.
I princip är det en handfull oljeländer och några få extremt starka ekonomier som har budgetar i balans alla andra lånar.
Vi har massor av nobelpristagare i ekonomi men har de inget förslag? De står handfallna och under tiden de bygger de vidare på korthuset.
PS nu går jag och sover på saken!