Citat:
Ursprungligen postat av Hudge.beat
Ansvarsfull hit och ansvarsfull dit, vem är du att bestämma över vilka avtal en privat långivare och låntagare ingår? Don't hate the players..
Jag har ingenting emot avtal som stannar mellan två parter. Det jag har något emot är när man förväntar sig att en tredje part ska betala av andras skulder genom inflation.
Och medan detta förvisso inte är lånetorskarnas fel, så är det väldigt många av dem som inte ser något som helst problem med att de lever på andras flit. Moraliskt sett så är det precis som en bidragstagare som vill ha högre bidrag, istället för ett jobb och en chans att försörja sig själv. TS vill gynna sig själv på sparares bekostnad istället för att förespråka en penningpolitik som gynnar samhället i längden, där människor får behålla det de arbetat ihop.