2012-06-04, 10:49
  #1045
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ajskrim
Intressant i undersökningen är KD:s totala kraftgång bland yngre väljargrupper. Endast 0.5% bland kvinnor 18-24 år. Det är det lägsta stödet i en åldersgrupp som något av riksdagspartierna har. 0.5% är även stödet centern har i Stockholm bland män, Stureplanscentern till trots.

Det är verkligen påfallande med ett så lågt KD-stöd. Men det är inte förvånande. KD har helt gett upp sina viktigaste frågor, och då så klart tappar man de flyktigare ungdomsväljarna. Bland yngre väljare är förmodligen inte KD känt för något alls, allra minst något positivt. Så går det lämnas KD åt sitt öde. Välförtjänt därtill.
2012-06-04, 10:50
  #1046
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trevligochmysig
Lööf och Frederley kommer att gå till historien som de som sänkte C. Inte mig emot.

Nej, visst. Gör man ett parti obehövligt, så kommer ju snart väljarna till denna insikt också.
2012-06-04, 11:22
  #1047
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powergirl
Visst vet jag att opinionen svänger över tid och att det är långt till närmsta val. Problemet är bara att Moderatalliansen har slutat att regera eller agera och det var väl därför du röstade på dem?
Oavsett vilket så måste något ske inom miljöpolitiken,regionalpolitiken,arbetspolitiken,i nfrastrukturen och invandrarpolitiken.
Görs inte något kommer Alliansregering att sjunka som en sten. Det är inte Löfven eller någon annan partiledare inom oppositionen som är ansvariga för att inget händer utan endast den så kallade regeringen.

Återigen, vi är mellan två val. Vare sig regeringen eller oppositionen vill bränna sitt krut innan en valrörelse är påbörjad. En regering kan normalt genomföra åtgärder, en opposition får hålla sig till så feta löften de vågar ge. (Återigen, den som har varit med vet att detta sker åt båda håll). Hur detta påverkar opioner vet vi ju, hälsan tiger still, medan varje plåga har sitt eget skri.

Denna gång påverkas och kompliceras en självklar och enkel strategi för endera sidan av att det parlamentariska läget är så osäkert. SD består av två falanger, "vill-ha-bidrag"falangen men också en "vill-inte-dela-med-sig"-falang - alltså omöjliga att samarbeta med, för någon.

Alla mätningar i nuläget fyller bara en funktion - att vara underlag för en positionering. Ingen tycker om KD och C, många som röstat M flaggar för att det inte måste vara så i nästa val. Vi har ingen aning om V skall bli avgrundsvänster eller S-orienterat (farligt, farligt...) och var Mp lägger sig står väl skrivet i stjärnorna. Agerar de miljöopportunister går de till högstbjudande.

Vi lever i intressanta tider.
2012-06-04, 11:32
  #1048
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Nej, visst. Gör man ett parti obehövligt, så kommer ju snart väljarna till denna insikt också.

Man undrar ju också varför sådana liberaler hamnade i C egentligen. Obegripligt. Som om jag skulle gå med i SAP eller så.
2012-06-04, 12:38
  #1049
Medlem
Raouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitNeger
SCB

S 37,3
M 28,6
MP 8,1
V 5,9
Fp 5,5
Sd 5,4
C 4,7
Kd 3,7
På P1 råkade de nämna att denna SCB-undersökning har ett bortfall på 40%. 40% av de tillfrågade svarade alltså inte alls. Är inte det en anmärkningsvärt stor andel? Hur brukar bortfallet se ut i SCB:s undersökningar?
2012-06-04, 12:40
  #1050
Medlem
tcfmogs avatar
Opinionssiffrorna har normaliserats, inget att höja på ögonbrynen åt. Personligen hoppas jag alla partier hamnar under riksdagsspärren nästa val.
2012-06-04, 12:46
  #1051
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raoul
På P1 råkade de nämna att denna SCB-undersökning har ett bortfall på 40%. 40% av de tillfrågade svarade alltså inte alls. Är inte det en anmärkningsvärt stor andel? Hur brukar bortfallet se ut i SCB:s undersökningar?

Jo, det är avsevärt fler än vanligt. Brukar röra sig om 30%. Med viss sannolikhet återfinns en hel del sverigedemokrater bland de som aldrig svarade. SD-anhängare är ofta unga och sitter inte och väntar hemma vid telefonen.

Vidare har yngre människor i liten utsträckning en inneboende pliktkänsla att ställa upp när SCB ringer och kräver att man ska offra tid på dem.
2012-06-04, 12:52
  #1052
Medlem
Pungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raoul
På P1 råkade de nämna att denna SCB-undersökning har ett bortfall på 40%. 40% av de tillfrågade svarade alltså inte alls. Är inte det en anmärkningsvärt stor andel? Hur brukar bortfallet se ut i SCB:s undersökningar?

30 ungefär.

Problemet för alla institut när det gäller SD är skam, rädsla etc. Även om de viktar så finns det bara senaste valet att förhålla sig till.

Om exempelvis 2,85 uppger att de röstade SD i senaste valet, och 2,5 uppger att de skulle rösta SD idag. Då vet man att 2,85 inte stämmer. Man vet att det var dubbelt så många.

Alltså dubblar man siffrorna så det blir 5,7 som röstade på SD i urvalsgruppen, och därmed 5 procent som uppger att de skulle rösta SD idag.

Det funkar med övriga partier för att sortera fram en normalgrupp. Men i SD:s fall så missar man alla som röstade något av de övriga partierna i senaste valet, funderar på att rösta SD. Men inte vill uppge detta.

Man får med de som erkänner en SD röst men har ångrat sig. Men inte de som röstade på något annat parti, men i smyg funderar på SD.

Kan också tänka mig att det sitter längre inne för en konflikträdd 40-talist att säga att man tänker rösta på SD, än att medge att man gjorde det.

Om de förnekar att de röstade SD så ljuger de ju. Det finns ett större motstånd mot det. Medans det är lättare att säga. "Jag vet inte. Kanske Sossarna" när de får följdfrågan vad de tänker rösta på nästa gång. För det är ju inte riktigt en lögn.

Det här kan man se på många som "erkänner" att de röstade SD. Men när intervjuaren frågat varför, så är svaren ofta något annat än invandring.

Det är naturligtvis skitsnack. Men det har med skamkänslan att göra. Folk vill inte ljuga helt, och förneka sin SD röst. Men de vill tona ner den. Ge sken av att invandringen inte var avgörande. Och att de "inte vet" vad de ska rösta på nästa gång.
__________________
Senast redigerad av Pung 2012-06-04 kl. 13:14.
2012-06-04, 13:13
  #1053
Medlem
Tagelbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pung
Tycker det talas väldigt lite i media om miljöpartiets kräftgång.

De är nu nere i 8,6 i polls of the polls. Ett tapp på hela tre procentenheter, eller drygt var fjärde väljare, sedan de förlorade medvinden från sossarnas katastrof.

Det är väl ungefär just det som det handlar om. Gamla gråsossar (sådana som jag) har lidit svårt under de senaste åren med Sahlin och Juholt. En del har väl i desperation sökt sig till MP. När vi nu har fått tillbaka en som verkar vara som en gammal vanlig sosse så kommer de tillbaka till S.
2012-06-04, 13:33
  #1054
Medlem
Pungs avatar
Känner mig lite Rejdar nu men va fan...

Iom siffrorna så hamnar MP i maj på 8,5 i polls of the polls. Det är det absolut lägsta för partiet i någon månadsmätning sedan valet.

Ändå är den allmäna känslan att MP går starkt framåt med vind i ryggen.

Kan det möjligen ha något att göra med att varannan journalist är Miljöpartist. Och att DN kommenterar SCB mätning så här: "Miljöpartiet kniper dryga åtta procent" utan att nämna det faktum att de gått ned tre procentenheter.
2012-06-04, 13:49
  #1055
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pung
Känner mig lite Rejdar nu men va fan...

Iom siffrorna så hamnar MP i maj på 8,5 i polls of the polls. Det är det absolut lägsta för partiet i någon månadsmätning sedan valet.

Ändå är den allmäna känslan att MP går starkt framåt med vind i ryggen.

Kan det möjligen ha något att göra med att varannan journalist är Miljöpartist. Och att DN kommenterar SCB mätning så här: "Miljöpartiet kniper dryga åtta procent" utan att nämna det faktum att de gått ned tre procentenheter.

Det beror nog en smula på hur man väljer att tolka vad som händer. Man kan ju till exempel se C, KD och föralldel FP som varianter på "grundtips M" inom alliansblocket och glidningarna inom det blocket som uttryck för preferenser inom detaljpolitik och glidningar utanför blocket som missnöje med den rådande situationen.

Miljöpartiet kan ju på ett sätt likna Sverigedemokraterna - de har sin bas i en enda stark fråga ("miljön framför allt" respektive "minskad invandring är det enda viktiga") och enfrågepartier som håller sig ovanför 4%-linjen är ju tämligen ovanliga. Vi har ju haft ett antal som försökt och ett som bara höll en period. Egentligen är det förvånande att MP och SD får så mycket stöd som de får, mer så, naturligtvis, för SD. Centern och Folkpartiet har ju en historisk politisk förankring som heter duga, och där SD (förstås) är sämst, KD mitt emellan. Att KD och C teoretiskt kan tänkas försvinna ner i glömskan måste man ta på allvar.

Att den här förändringen skett är ganska intressant. Förmodligen betyder den något, men för mig är det oklart vad. Det kan ju tänkas att det handlar om nya mönster, men det kan också bero på ett utbrett latent missnöje med traditionella politiker och traditionell politik.
2012-06-04, 14:03
  #1056
Medlem
Gizurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pung
[...]Kan det möjligen ha något att göra med att varannan journalist är Miljöpartist. Och att DN kommenterar SCB mätning så här: "Miljöpartiet kniper dryga åtta procent" utan att nämna det faktum att de gått ned tre procentenheter.
Nej, det tror jag inte. Hänvisningar görs även med valresultatet 2010, och jämfört med det så ligger MP fortfarande på plus. Med tanke på haltandet för framför allt C och KD och deras dans runt 4% så är det väl naturligt att peka på just dem som krispartierna.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in