Citat:
Ursprungligen postat av
käkmuskeln
Se upp med höga doser av alla sorters SSRI och andra kramptröskelsänkande mediciner i kombination med Tramadol. Har själv fått ett svårt anfall av bara 800 mg tramadol då jag åt efexor. Individuellt såklart.
Ok! Tanken är att jag bara ska käka 200-400 mg/dygn och tänkte hålla mig till det och sen sluta inom en vecka, så det är nog lugnt! Men bra att veta.
Läkare verkar ofta dåliga att informera, så blev lite nojig av skräckhistorier som denna :-) Men det är väl bara med höga doser under en längre tid.
"(...) Likafullt kunde jag inte sluta med medicinen. Inte för att jag inte ville, smärtan hade i princip försvunnit i och med ryggoperationen, men för att jag inte kunde.
Jag försökte sluta tvärt och fick samma natt för mig att mina barn ropade på mig i olika delar av huset, fastän de bevisligen befann sig hos sin pappa en mil bort.
Jag trappade ner i stället och låg under en filt i tre veckor och skakade med influensaliknande symptom. Pundarfrossa, som någon kär vän så krasst uttryckte det.
Ett samtal till en kunnig sköterska på Beroendekliniken sa mig vad jag börjat ana –*jag var fast i ett tablettberoende. Jag som inte tagit en enda tablett mer än de föreskrivna, som bara ätit medicin i tre månader. Av sköterskan fick jag veta att Tradolan (även kallad Tramadol) som jag åt har liknande biverkningar som då man slutar med heroin.
Tror ni att någon läkare upplyste mig om detta mitt under diskbråck och sjukskrivning? Nix. I*dag har det gått ett år. Ryggen är okej, men något starkare än Ipren äter jag aldrig igen. Tinnitusen som kom på köpet lär bestå, och med den upprördheten över ett system som puttar ner tusentals människor i ett fullständigt meningslöst tablettberoende varje år."
http://www.fokus.se/2012/01/fast-i-pundarfrossan/