Sleeptalker - Jag tror du adresserade svaret i din egen fråga. Jag är ung.. eller ja, jag är alldeles för ung för att köpt exempelvis Fear of the Dark som ny. Jag kom i kontakt med bandet först i slutet av 90-talet och med Brave New World vågar jag nästan påstå att Iron Maiden nådde en ny generation.
Många i den "äldre" generationen växte väl kanske ifrån bandet i början eller mitten av 90-talet och när Brave New World började spridas upptäckte alla yngre deras tidigare material och snart var de klena publikerna endast ett minne
Däremot finns det säkert äldre som endast bojkottade pga. Blaze Bayley.. Något jag aldrig helt kommer förstå. Ja. Klart man kan föredra Bruce, men inte tusan skulle jag helt förtränga ett favoritband endast pga. en ny sångare. Det var knappast hans fel att Bruce lämnade. Bruce var ju inte ens bandets originalsångare även om han är den som främst förknippas med bandet.