2005-02-03, 01:34
  #37
Bannlyst
prova ladda hem låten Rêver med Mylene Farmer testa även live video versionen.. man får nästa en tår i ögat
Citera
2005-08-04, 19:43
  #38
Medlem
Stålfarfars avatar
Tips om fransk musik önskas

Jag är förtjust i fransk musik av den stereotypa sorten som man alltid hör i filmer o dyl när det handlar om Frankrike, alltså med dragspel till förbannelse och nån tant som sjunger med skorrande r.

Jag känner bara till Edith Piaf och Mireille Mathieu, har någon några tips om andra artister och ev skivor man bör skaffa sig för att känna sig som en riktig fransos med baguette under armen och svart basker på skallen?

Tack på förhand.
Citera
2005-08-04, 20:03
  #39
Medlem
Vive La Fête (Är iofs från Belgien men iallafall )
Citera
2005-08-04, 20:10
  #40
Medlem
pekmezs avatar
Jag kommer och tänka på en låt jag hörde för ett par år sen som jag verkligen gillade. Kommer inte ihåg så mycket vad den hette men jag vet att de sa "France" en hel del. Och den utspelades på en bondgård?

Den vill jag gärna ha.
Citera
2005-08-04, 20:52
  #41
Medlem
Stålfarfars avatar
Tack för tipset Mocken men det där var lite för modernt för mig...
Citera
2005-08-04, 21:57
  #42
Medlem
Kolla om du kan hitta den eminenta samlingen "Shake sauvage", fransk filmmusik från 70-talet.
Ev. kanske Club au go-go kan var något för dig också.
Och låten! Får inte glömma låten... Renaud "Chanson pour pierrot"
Citera
2005-08-04, 22:10
  #43
Medlem
Pellenezs avatar
Trådar sammanslagna

/Moderator
Citera
2005-08-04, 22:26
  #44
Medlem
Dr Gonzos avatar
Brigitte Bardot?
Citera
2005-08-05, 15:23
  #45
Bannlyst
Finns en skiva som heter "French Flavours", som min kusin köpte för inte så längesedan, när han var i Frankrike. Dock så har jag ej sett den någonstans i Sverige, men vem vet? Jag "kanske" rippar den, och ge er lite smakprov om jag får tillfället.
Citera
2005-08-05, 15:30
  #46
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Nate
När vi ändå är inne på fransk musik...


Nån som vet nån fransk reggae??
har hört lite och det har varit sjyst.

K2R - Riddim är riktigt bra!

Bertrand Burgalat

AIR

Serge G, såklart

Jay-Jay Johansson gjorde ngn skön fransk låt, någon som vet vad den heter?

Mc Solaar
Citera
2005-11-24, 21:29
  #47
Medlem
Princans avatar
Dags för Fransk musik att göra entré!

Lista era favoriter och droppa kommentarer om hur ni kom i kontakt med denna ljuva musik!

Först ut blir förstås jag!

Efter andra besöket i Paris blev jag väldigt intresserad av fransk musik, närmare bestämt dess RnB-, Hip hop-, Soulgenre. I och för sig hade man hört Mc Solaar dra några rader i Missy Elliotts "All'n my grill", men inte förrän efter Parisresan blev man riktigt nyfiken på vad de pretentiösa fransmännen hade att erbjuda. Första låten var Freemans låt Bladi som besöks av Cheb Khaled i refrängen. Riktigt tung förortslåt och som Freeman känd och erkänd solorappare. För alla som kan något om Fransk rap vet ju att han var med i gruppen IAM innan han gjorde solodebut. Så skippa de små franska inslagen i låtar man hör på radio och lista de mer kända artisterna.

Just nu är nog RaïnB Fever bland det bästa som hänt Fransk musik då det är en helt ny musikgenre med orientalisk/fransk sound vilket gör det väldigt hett och exceptionellt!

Min lista:

Tragedie: En riktigt grym duett som hittills släppt två albums. Båda två har blivit riktigt feta! Soft RnB/Soul kör dem och texterna är riktigt bra!

Freeman: Tung rappare! För den som vill höja sin "gangsternivå".

IAM: Rapgrupp som är nog de mest kända. Gjort låtar med Beyoncé, Reman, Method Man m.m.

113 (cent treize): Tre tunga rappare med känsla för musik! Bästa låt är nog Au summum.

Leslie, K-reen Diam's och Wallen: Fyra mycket duktiga sångerskor inom RnB. Förstnämnda är min favorit, särskilt låten "Sobri" med Amine.

Rohff: Släppt många albums, nästa kommer inom en vecka. Kör en typisk fransk förortsstil vilket uppskattas. Produit de banlieue, frère ...

Sniper: Ett gäng nordafrikaner som höjer nivån ytterligare ett steg. Rappar på arabiska. Och nej, det låter inte dåligt när de gör det

Sen har vi Saïan Supa Crew, men de hamnar inte högt upp på min lista då deras låtar inte är så bra jämfört med ovan nämnda. Låten Angela är iofs väldigt bra, speciellt om man cruisar på någon fin landsväg en varm sommardag

Fonky Family, Kool Shen, Booba, Kayliah, Nadiya, Facteur X, Corneille, Busta Flex, Troisième Oeil, DJ Abdel, K-Maro m.m. gör alla bra musik!

Paradoxalt nog är alla dessa inte etniska fransmän, utan alla är från före detta Franska kolonier. Men de kan sjunga på franska!

Så varsågoda! Ordet är ert!
Citera
2005-11-24, 22:15
  #48
Medlem
El Zorros avatar
Kan inte göra mer än att hålla med. Har suttit och lyssnat på fransk R´n´B och rap i några veckor nu. Tragedie med Sexy Pour moi har gått varm. La League - Donne moi ton numero är en låt som man blir glad av. Självklart mycket med IAM. Några andra som snurrat i stereon är t.ex. MBS, KDD (har några riktigt bra låtar), Rocca, Sniper, Relic, Supreme NTM o.s.v. Finns hur mycket som helst.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in