Citat:
Ursprungligen postat av Avva66
What?
Räknat i viktprocent så blir det inte en liter, men givetvis
om man räknar i volymprocent.
Nej, man räknar hur mycket utrymme av den samlade volymen som skulle tas upp av etanolen om det enbart rörde sig om ren etanol på den volymen. Gör man samma sak med vattnet får man alltså
volymprocent vatten + volymprocent etanol > 100%
Citat:
Ursprungligen postat av Moltas666
Visst stämmer uträkningen i praktiken. Visserligen får man en volymminskning när man blandar etanol och vatten men den är helt försumbar när vi diskuterar 100 ml etanol och 900 ml vatten. Den verkliga volymen blir inte 1000 ml utan 990 ml. Det betyder att etanolhalten i detta fallet ligger på 10.1 %. Avvikelsen från det matematiska värdet på 10.0 % är naturligtvis helt betydelselös i sammanhanget.
Nej, det har ingen praktisk betydelse, det var därför jag bara nämnde det med fem ord när jag skrev om den egentliga frågan, syftet med att blanda grogg.