Citat:
Ursprungligen postat av MsRoj
Vid ett helt vanligt samlag mellan en man och en kvinna som har sin älgskog i sin sängkammare hemma i sin stuga dom har bott i 20 år osv. Och om någon under samlaget säger "nej jag vill inte fortsätta", men den andra personen fortsätter så har man rent tekniskt om vi utgår från brottsbalken, gjort en våldtäkt.
Sen är det trots allt skillnad mellan päron och äpplen.
Vi pratar rent hypotetiskt, självklart skall vi inte kalla detta för BSMD (BDSM), detta är något helt annat killen har gjort i sin lilla håla.
Men i vilket fall, om dom kommer överens om, 1,2,3 får göras. men Mange håller tyst om överraskningarna 4,5,6 som hon/han får reda på när väl personen hänger där och gör dessa saker utan deras samtycke. Då har inte båda direkt godkänt vad som skulle hända där nere.
Intressant, då kan man ju undra om det egentligen är någon mening med BDSM, om allting avklaras på förhand, hur kan då en känsla av fara eller rädsla framkallas (vilket verkar vara det som folk tänder på) Lite som att kittla sig själv under fötterna,, ganska svårt och inte bra effekt. Är det samma sak för alla kontrakt oavsett vad de innefattar? Om Blöj-Mange och "Slyn-Lina" kommer överrens att Mange skall sätta en plastpåse över huvudet på Lina och framkalla en känsla av kvävning, eller om Mange skall förse Linas blygdläppar med 240 volt i 4 sekvenser a 3 sekunder,, båda handlingarna är fara för liv och kan också anses som mordförsök i andra sammanhang,, är dessa godkända kontrakt?
Trolig konsekvens, om ovan är godkända kontrakt i praktiken, kan alltid Blöj-Mange hävda att ett sådant muntligt kontrakt redan existerade. Eftersom det blir svårt att bevisa motsatsen, går han fri.
Om han inte går fri kommer vi i förlägningen hamnar vi i en svår sits eftersom allt umgånge måste skriftligt regleras då den andra parten kan hävda kontraktsbrott annars,, tex om Sex har skett men andra parten hävdar efteråt att sex var endast godkänt med skydd. Vissa åklagare och feministströmmningar vill ha detta till våldtäkt idag, i Sverige, jmfr Assange fallet.