2011-03-08, 22:25
  #1
Medlem
Från polisens,

"19.09 Göteborg, butiksrån
En spelbutik vid Kusttorget utsätts för ett rånförsök. Två maskerade gärningsmän kommer in i butiken och hotar personalen med ett tillhygge, möjligen yxa. En av gärningsmännen stoppas av personal/allmänhet och kan överlämnas till polis. Den andra mannen flyr från platsen, möjligen i en personbil. Ännu oklart när det gäller personskador. Polisen söker nu efter gärningsman nr 2 och den bil som han möjligen kört från platsen. Polishelikopter deltar i efterspaningarna. Rånet visar sig fullt genomfört då den gärningsman som försvunnit kommit över en okänd summa pengar. Förundersökning inledd med rubricering rån alt. grovt rån. Polisen gör även vissa belag för teknisk undersökning. Den gripne körs via Sahlgrenska sjukhuset för omplåstring efter gripandet."

Källa: http://www.polisen.se/Vastra_Gotaland/sv/Aktuellt/Handelser/Vastra-Gotaland/2011-03-08-0630-Sammanfattning-dygn-Vastra-Gotaland/


När jag gick förbi var det 3 polisbilar varav ena var ledningsfordon, en biffig snut som agera dörrvakt & en ambulans på plats. En stund senare anlände en till ambulans. Kan tänka mig att den gripne råkade ut för en rejäl "olycka".

Nå kära flashbackare. Vad vet vi om detta? Vilka var det? & hur mycket "omplåstring" behövde den gripne?
Citera
2011-03-08, 22:28
  #2
Medlem
Jävligt ogenomtänkt, med tanke på hur lätt det är att bli gripen för rån/inbrott i dessa tider. Det blir väl ~2 år på kåken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in