Nu skakar jag liv i den här tråden då det är så otroligt få popband som jag tycker är värda att nämnas nuförtiden. Jag har vetat vilka duran duran är under ganska många år, men det var först någon månad sedan som jag började lyssna lite på dom, efter att ha sett konserten David Lynch redigerade.
Jag anser att duran duran har ett eget intressant sound, bra låtar och dessutom är det extra roligt att lyssna på ett band som inte är mainstream men ändå så okreddiga. Så man kan också se det här inlägget som ett hån mot alla låtsas-indie-robyn hipsters. Så efter att ha lyssnat på dom ett litet tag kommer min top fem lista lista med låtar jag fistpumpar till

Dom släppte ny skiva i år och det var galet mycket bra låtar på den. Kan tillägga att det märks att dom är föregångare till The Killers.
-A View to Kill
- Save a Prayer
- Runaway Runaway
- Too Bad You're so Beautiful
-Girl Panic