Citat:
Ursprungligen postat av Mohave
Det känns sympatiskt med meterdefinitionen. En definition som gäller överallt. Till skillnad från foot, yard och inch och liknade som man hade tidigare. Men är metern verkligen så exakt?
Den ursprungliga definitionen där metern definierades som en tiomiljontedel av sträckan mellan nordpolen och ekvatorn längs någon längdgrad var inte särskilt exakt. Jorden är ju inte riktigt stabil i sin form.
Meterstaven borde vara bättre. Framförallt är den lättare att hantera. Men den kan påverkas av temperatur och tryck.
Så nu är metern definierad utifrån sekund och ett fixerat värde på ljusets hastighet. Det är ett bra mått. Men det är klart... i fysikaliska teorier där ljusets hastighet kan variera över tid och rum blir det konstigt med ett fixt värde på ljusets hastighet.
Citat:
Ursprungligen postat av Mohave
De där rören som de har i Paris, kan vi lita på dem?
Det är bara enheten 1 kg som definieras genom en metallklump i Paris numera. Och man försöker hitta en bättre definition eftersom klumpens massa kan ändras genom slitage (när man rör vid den), oxidation (i kontakt med luft) och kanske andra processer (förångning?), även om man genom materialvalet har försökt undvika detta.
Citat:
Ursprungligen postat av Mohave
Att en liter vatten skulle väga precis ett kg vid denna temperatur (4 plus på Celsiusskalan) i alla lägen har jag också svårt att tro på. Finns det inte andra variabler?
Trycket påverkar också. Och så skall det förstås vara kemiskt rent vatten med rätt blandning av isotoper av syre och väte.
Definitionen av 1 kg som vikten hos 1 liter (= 1 dm³) vatten vid 4 grader Celsium och normalt lufttryck används inte längre. Det är metallklumpen som gäller (se ovan).
Citat:
Ursprungligen postat av Mohave
Dessutom: om liter och gram är definierade av varandra - var finns grunddefitionen?
De är inte definierade av varandra. Definitionen av liter kommer före definitionen av gram i dagsläget.