2011-03-01, 11:51
  #1
Medlem
Hej alla glada här på flashback! Tänkte om jag kanske skulle kunna få lite hjälp av er med ett litet problem.
Jag fick min fars laptop under veckan, pga att han inte lyckas fixa den.
Det är en acer från flera år tillbaka med windows xp på.

Beskrivningen lyder:
Efter att datorn har fått stå ifred en stund så går det som regel bra att starta upp den. Den bootar normalt och kommer in i xp. Den kan då antingen få blåskärm (blåskärmen vara ca 1 sekund, så omöjligt att få med sig någon information) med en gång och reboota eller så kan det ta några minuter och då jag tex öppnar ett dokument så vill han väldigt gärna reboota. Vid reboot visar den moderkortets välkomst skärm innan skärmen blir helt svart och står så tills jag rebootar den fysiskt. Vid några tillfällen kommer jag in i BIOS vid att trycka F2 när moderkortet bootar, men den brukar då reboota automatiskt inom 20 sekunder. Vid andra tillfällen som kommer jag till att datorn försöker starta BIOS med fryser fast.

Min far sa att drivrutiner och filer till XP för ominstallation ligger i en partition på hårddisken och att han då inte fick med en skiva vid köpet av laptopen.

Det känns mest som det ligger något envist jävla virus på laptopen, som gör allt för att förhindra att jag ska kunna starta/ändra något på datorn, men detta är inget jag är säker på.

Om någon har en aning om hur jag kan rädda denna laptop, så hade jag uppskattat all hjälp!

Med vänliga hälsningar
Dennis
__________________
Senast redigerad av Shabraks 2011-03-01 kl. 12:00.
Citera
2011-03-01, 13:31
  #2
Medlem
eriksson92s avatar
Testa plocka ur hårddisken och koppla in den i en annan dator.
Annars så erbjuder vissa datorbutiker att hjälpa dig rädda data från en kraschad eller förstörd hårddisk.
Citera
2011-03-01, 15:41
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shabraks
Min far sa att drivrutiner och filer till XP för ominstallation ligger i en partition på hårddisken och att han då inte fick med en skiva vid köpet av laptopen.
Din far borde lära sig läsa meddelandena på skärmen och inte bara trycka nästa eller avbryt utan att läsa. För att inte tala om manualen.

Recovery CD/DVD skivor skulle man ha skapat direkt samma dag man köpte datorn när meddelandena dök upp om att stoppa in tomma CD/DVD skivor och trycka på ett alternativ i meddelandet. Det stod ju hur tydligt som helst på skärmen.


Den finns en knapp kombination för att komma åt den där partitioner men det variera mellan olika dator tillverkare. Läs i manualen eller dator tillverkarens hemsidan. För vissa är det någon av F knapparna längst upp man ska pumpa för att komma in i den gömda partitionen. Tyvärr bruka partitionen sabbas vid vissa fel eller om man använt andra Windows skivor än dator tillverkarens som man skulle ha bränt själv enligt meddelandena på skärmen.

Om du lyckas fixa Windows så ska du genast leta upp tillverkaren ett eget verktyg någonstans under start / alla program som man ska använda för att bränna skivorna. Oftast in en mapp eller 2 med dator tillverkarens namn. Om namnen på verktygen/programmen inte säger dig något så startar du alla en efter en och läser vad de gör tills du hittar rätt.

Annars får du skaffa en annan Windows skiva att installera med. Drivrutiner måste du då ladda ned själv från datorn tillverkarens hemsida vilket du borde göra ändå.
__________________
Senast redigerad av panpo98 2011-03-01 kl. 15:45.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in