Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Läs din argumentation igen så förstår du säkert att den inte håller. Du inser ju själv att du snarare berättar om varför INTE oljan kan vara ett skäl, eller hur?
Finns en del "ljusskygga" skäl till att störta Gaddafi, men oljan är inte ett av dem.
Jag tror inte att du förstod vad jag skrev. Lite tydligare:
1. Bråket i Libyen gör USAs President extremt sårbar i det att de snart har förbrukat Saudi-Arabiens möjligheter till att på kort sikt utöka produktionen. Detta innebär i praktiken att oljeproducenternas makt ökar betydligt samtidigt som USAs makt kortsiktigt minskar i Mellanöstern.
2. Inflation eller tryckande av pengar innebär alltid att oljepriset stiger i motsvarande grad under exakt samma förutsättningar som ifall inflation eller tryckande pengar inte förekom. Detta skulle i praktiken innebära att "the little people" i USA skulle kunna få stora hål i plånboken ifall exempelvis Ryssland eller Iran skulle få produktionsproblem säg om ett halvår, eller om exempelvis riskerna i Persiska viken ökar under samma tidsperiod.
3. Ett totalt regimbyte där "rent hypotetiskt" alla anklagelser om oljepirater etc. visade sig vara sanningen så har SaudiArabien utlovat att sänka produktionen för att behålla oljemarknaden i enlighet med OPEC:s beslut. Detta innebär att Libyen konflikten kommer att ha väldigt liten påverkan på kort sikt i det att oljeproduktionen kommer igång igen.
4. Shut-in kapacitet innebär instängd kapacitet. Vanligt är att oljefälts produktion under korta tider kan fördubblas eller i vissa fall tredubblas där man byter kortsiktiga produktionsökningar gentemot fältets livslängd.
5. Obama regimen har tidigare uppvisat en slående oförståelse för fundamenta inom energiproduktion mm. där man för att ta exemplet BP bytte en förhoppning om kortsiktigt förbättrade opinionssiffror mot långsiktigt försämrad ekonomi. Detta är förstås inte ett utslag av kvartalsekonomi utan snarare ett bevis för att det antingen ekar tomt map. Big-Oil lobbyister i Obama administrationen eller att andra lobbyister har betydligt mer att säga till om. Därefter har vi skattelättnaderna som skulle dras in och efter utvärdering av hela spektaklet så har vi nu en ny jakt på olja (visserligen med väldigt goda argument och demokratierbjudande) men inte med eget återval i åtanke. Hade man haft det så hade man antingen slagit stenhårt direkt eller föreslagit någon annan ekvivalent alternativt fullgod lösning på konflikten.