Citat:
Ursprungligen postat av Zacker
Det handlar om att det verkar finnas stöd för att östra libyen, Benghasi och Darnah, har en hel del al-qaida sympatisörer. Finns väl ingen som tror att al-quaida med Osama i spetsen har startat upproret.
Intressant i sammanhanget: De ursprungliga Libyska blockeringen av youtube var uppenbarligen på grund av att videos från demonstrationer i Benghasi dök upp där. Demonstrationerna var, enligt en källa, organiserade av familjer till fångar som blev dödade under ett fängelseuppror. Fångarna i fråga var medlemmar av islamist-grupper som anklagades för att ha försökt lönnmörda Khadaffi.
Angående Al-qaida/The Libyan Islamic Fighting Group stog detta i artikeln: "The Libyan Islamic Fighting Group’s unification with al-Qaeda and its apparent decision to prioritize providing logistical support to the Islamic State of Iraq is likely controversial within the organization."
Jo, jag förstår att det finns A-q folk bland rebellerna.
Det har jag aldrig förnekat, dock påstår killen/tjejen med Gaddafi som avatar att
en stor del av rebellerna är A-q och dessutom ska dom vara såpass många bland rebellerna så att om du skulle skickat pengar till rebellerna i Libyen så skulle Bin Ladin få dessa pengar.
Det är det jag från första börja försökt få ur denna extremt komiska filur, att han ska dela med sig av den information han påstår att det finns hundratals sidor av.
Jag har liksom aldrig tagit parti för någon i denna revolution/inbördeskrig, eftersom dom flesta medier inte går att lita på.
vilket personen jag pratat om redan verkar ha glömt eftersom han gormar om att jag tror att allt ska bli guld och gröna skogar med demokrati i Libyen efter detta.
vilket jag varken aldrig påstått eller antytt för den delen iheller.