2011-01-23, 15:21
  #1
Medlem
Så här är det att jag har ett 5.1 system kopplat till tvn och till datorn. Detta fungerar utmärkt, men jag har nu försökt att lägga till mitt xbox i ljud anläggningen och det fungerar inge vidare.

Från datorn till tvn har jag en DVI-HDMI sladd, vilket innebär att jag måste dra ljudet via en toslink kabel. Det fungerar utmärkt, men det innebär också att den ända toslink ingången på recivern blir upptagen av datorn. Men bredvid detta uttag sitter det ett till som jag tänkte använda för att koppla direkt till xboxet(se bild).

http://img194.imageshack.us/i/longboardochljudsystem0.jpg/

Så jag kastade mig iväg för att köpa en toslink - optisk 3.5mm i och med att xboxet har en toslink utgång (se bild). Men när jag väl testar denna ide så fungerar inte den orange ingången på recivern. Drar jag toslink kabeln som har från datorn till recivern till xboxet istället så fungerar det utmärkt. Så det är inga fel på xboxet utan jag har kommit fram till att det är ingången. Jar har också testat att bara köra en åt gången i fall den bara kunda använda en i taget men det spelar ingen roll

http://img715.imageshack.us/i/longboardochljudsystem0.jpg/

Min fråga är då vad är det oranga uttaget för något hur kommer det sig att jag inte kan använda det?
Citera
2011-01-23, 20:34
  #2
Medlem
Utan att se hela ordet så kan jag sätta pengar på att det är en Coaxial digital ingång, allså inte optisk.
Citera
2011-01-23, 22:17
  #3
Medlem
big_bobs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lowtech
Utan att se hela ordet så kan jag sätta pengar på att det är en Coaxial digital ingång, allså inte optisk.

Så sant, så sant Köp coaxial kabel
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in