Citat:
Ursprungligen postat av Ull-Strumpa
Det stod i nån av tidningarna, kom väl från en säker källa, att hon hade styckats utomhus.
Det kan innebära att det var bösigt i paketen. Men å andra sidan så var väl all mark snötäckt vid den tiden.
En sak som har slagit mig, delarna har varit inslagna i paket, eller? Men vid det första fyndet så sa Carlson ungefär så här, -"när man öppnade säcken så såg man en del av en kropp".
Då kan den ju inte ha varit så värst inpackad, eller hur?
Och det var alltså Carlson, och inte en säker källa, som sa det.
Tidsåtgången kan ha överdrivits kraftfullt.
Antag att själva mordet var en strypning. Detta kan alltså vara över på 5-10s men låt oss säga 5-10m då han kanske var chockad eller behövde tid för att försäkra sig om att EM verkligen var död.
Sedan styckning, i enklaste fallet med kapning och såg kan detta ha tagit kanske 15s för en van slaktare med kniv eller köttyxa men vi kan säga 5m för en person helt utan vana.
Sedan har vi förpackningen, ännu 10m om allt nödvändigt finns på plats (tejp, säck osv).
Städningen med klorin är nog det som tog längst tid skulle jag tro, blod skvätter ju lite så att säga, men det kan även vara som så att EM lämnades utomhus och därför var stelfrusen vid styckningen (detta kommer polisens tekniker att kunna se). Var kroppen stelfrusen torde styckningen varit ganska oblodig.