Citat:
Ursprungligen postat av PDec
En spekulation: Den misstänkte och Eva träffades redan på kvällen den 28 december någonstans (hos henne?) för ett sista "avskedssex" - kanske med SM inslag. Något går snett (strypsex) och E dör. Han får panik och åker iväg med kroppen någonstans.
Sedan åker han hem till sin sambo och verkar vara helt normal.
Nästa morgon, den 29 dec, för att vinna tid skickar han ett sms till EM:s son. Efter det sticker han ut på en skidtur, då han alltså styckar kroppen och sprider lite här och var. Sedan åker han hem och tvättar kläderna.
EM anmäls saknad nästa dag.
Vad tror ni andra?
Ett annat alternativ, är ju faktiskt att det finns två gärningsmän och att den misstänkte/anhållen har fått hjälp. Verkar nästan omöjligt för honom att ha klarat av allt det här själv.
Från Facebooksidan:
Uppdaterat 3: Just nu har vi ingen vidare information att komma med. Vi återkommer så snart vi kan.
Uppdaterat: Eva skickade ett sms till en av sönerna 07:47 och sågs kort därefter körandes i sin bil (Silverfärgad golf) på Nygatan, riktning mot svartån, vid konserthuset på onsdagsmorgonen. Vi söker nu folk som kan ha uppmärksammat Eva runt den tiden på den platsen.
Eva, 51år från Nora försvann i onsdags förmiddag i Örebro. Hon sågs senast på Stubbengatan (nära Örnsro) förmodligen iklädd en vit Didrikson-jacka. Har någon sett henne eller har uppgifter av relevans så vill vi att ni hör av er till polisen omgående på telefon 11414. Var vänlig sprid det här till så många som möjligt.