Citat:
Ursprungligen postat av MegaLomani
Någon drog paralleller till Marina från Spekeröd. Hur var det nu, hade inte hon någon anknytning till Örebro? Det spekulerades i att hon skulle till något bdsm-jippo i just Örebro i samma veva som hon försvann.
Enligt uppgift skulle EM ha frekventerat någon sexklubb, men det verkar inte ha varit något kinky som det framgår i tråden i alla fall. Det vore väl världens långskott att EM och Marina är inspärrade i någon "dungeon" eller motsvarande. I Marinas fall blev väl i alla fall inte "Örebrospåret" fullföljt, om jag minns rätt. Sta'n kryllar ju i alla fall av serievåldtäktsmän, tycks det.
Ja, många omständigheter är onekligen lika:
- Kvinna försvinner
- Hennes bil hittas på parkeringsplats (vid järnvägsstation resp i P-hus)
- Polisens huvudmisstänkte är en manlig, nära bekant
- Rubriken är människorov men man misstänker mord
- Polisen verkar fokusera helt på den misstänkte mannen och förefaller inte tänka i andra banor
- Uppgifter om att såväl kvinnan som mannen haft anknytning till olika typer av dating-klubbar
- Det funderades över att kvinnan i Spekeröd skulle ha åkt på en träff i Örebro som tidsmässigt låg i närheten av försvinnandet
Finns kanske mer.
Gissningsvis är detta bara slumpens skördar. Men kan ju vara värt att ha i minnet i alla fall.