Citat:
Ursprungligen postat av Moot
Jag ser mig själv som en god medmänniska då jag är trevlig och hjälpsam. Dock är jag ingen idiot eller övergenerös. Hadde en mp3-spelare innan, och lämnade tillbaka den iPod jag hittade. Samma gäller om jag hittar ett headset eller ngt annat jag har. Hittar jag däremot en MacBook Air kommer jag absolut inte lämna tillbaka den. Vad tjänar jag på det? Tappar man bort en sådan dyr pryl får man skylla sig själv.
OnT; Ladda ner Snow Leopard och ominstallera. Kan dock bli ett helvetiskt problem för Air har ingen optisk enhet (dvs cd-läsare). Hur man gör vet jag icke, har hört att man från en annan Mac kan boota och installera, men inte säker.
enklaste är, osm nämnt, att skapa ett nytt admin-konto och ta bort det gamla. Har den förra användaren låst kontopanelen är du dock fucked eftersom man måste ange lösenord för att genomföra ändringar.
Men vad menar du med "hittar"? Brukar du hitta MacBooks efter gatan?