2004-07-15, 21:24
  #1
Medlem
Kanqins avatar
Ska snart iväg till Jazz Festivalen i Stockholm, men upptäckt att jag har massor med överflödig tid att fylla.
Vad har egentligen vår huvudstad att erbjuda? Är intresserad av det mesta. Trevliga musikaffärer, museum, konfekthus, en as grym graffitti målning ect ect ect. Vad som helst. Just shoot.

Tack
Citera
2004-07-15, 21:28
  #2
Medlem
Slaskets avatar
ställ dig utanför t-centralens plattanuppgång.
sen står du o sniffar o harklar dig lite och skriker: ERE NÅN SOM HAR TJACK?

näe men allvarligt, gamla stan är fint. Sci-fi bokhandeln är en otroligt skön affär, går dit titt som tätt. Skansen, grönan(om vädret är bra)
Kommer inte på nåt mer för tillfället
Citera
2004-07-15, 21:30
  #3
Medlem
GreenManalishis avatar
I och med att du ska på jazzfestival
så är du kanske intresserad av blues också,
är ju några såna artister som uppträder där också.

Bästa skivaffären för blues heter Smokestack
och ligger på Hälsingegatan
Citera
2004-07-15, 21:49
  #4
Medlem
Tafkafs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kanqin
Ska snart iväg till Jazz Festivalen i Stockholm, men upptäckt att jag har massor med överflödig tid att fylla.
Vad har egentligen vår huvudstad att erbjuda? Är intresserad av det mesta. Trevliga musikaffärer, museum, konfekthus, en as grym graffitti målning ect ect ect. Vad som helst. Just shoot.

Tack

Om du ska på krogen så föredrar jag söder. Vet inte villka av dessa som finns kvar då jag varit borta ett par år.

-Folkhemmet.
-Guldapan.
-Bonden.
-La cocaratcha.
-Diamanten.
-Gröne jägaren...SKÄMTAR fattar ni väl... gå inte dit!
-Kvarnen, bättre än sitt ryckte, är man bara full så smälter man in. Kan bli bråk om det vart fotboll den dan.

OBS! Stureplan suger! Gå inte till några ställen däromkring, tråkiga, dyra och snorkiga brudar. Det lysande undantaget är Prinsen, det är dock bara restaurang/bar(dyrt dock)

På östermalm finns Halv grek+en turk(heter faktiskt så)restaurang, trevlig och halvdyr.
En annan krog som är trevlig är Tranan på Odenplan.

En av stockholms absolut bästa restauranger är Wedholms fisk, har såvitt jag vet minst en stjärna i Guid Michelin och den förtjänar dom! OBS! DYRT men utsökt mat.
Citera
2005-11-15, 18:00
  #5
Bannlyst
-Gröne jägaren...SKÄMTAR fattar ni väl... gå inte dit!

vad menar du med det? vad är fel med den? aldrig vart på den, så säg
Citera
2005-11-15, 22:02
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xspeakit
-Gröne jägaren...SKÄMTAR fattar ni väl... gå inte dit!

vad menar du med det? vad är fel med den? aldrig vart på den, så säg

Det är en krog som serverar Söders billigaste öl. Det avspeglas på klientelet.
Citera
2005-11-15, 23:13
  #7
Medlem
Guldapan stängde ju för två år sedan, däremot ligger resturang/baren Nada
där nu som e rätt soft.
Citera
2005-11-16, 06:01
  #8
Bannlyst
Hallå alla!

Finns mängder av museer i Stockholm. Vet ju inte vad du är intresserad av (förutom musik), men personligen skulle jag rekommendera Armemuseum (även om det var bättre förr), Myntkabinettet, Livrustkammaren, Stockholms Medeltidsmuseum och - om de har någon intressant utställning - Nationalmuseum. Flera av dem tror jag har fritt inträde numera. Att gå på museer är dock ofta tidskonsumerande och jobbigt, så planera inte för många museer och inte museer för långt ifrån varandra.

Om du koncentrerar dig på Gamla Stan täcker du, förutom själva Gamla Stan, in flera museer inom en komfortabel radie - Livrustkammaren, Myntkabinettet, Museet Tre Kronor (eller vad det nu heter), Stockholms Medeltidsmuseum m.fl. Speciellt det sistnämnda tycker jag är väl värt ett besök.

EDIT: Såg nu att det här är en gammal tråd så det är kanske inte aktuellt för trådskaparen att besöka huvudstaden, men jag låter mina tips stå kvar för den som är intresserad. Take it or leave it!
Citera
2005-11-28, 14:10
  #9
Medlem
BrotherLouies avatar
Om du är intresserad av musik tycker jag att du ska gå till Pet Sounds på skånegatan.. Otroligt skön musikshop med lite laidback stil..
Södermalm o gamla stan är mysigt att gå runt i o titta in i småbutiker osv..

Stureplan funkar, dock så är det ju ganska dyrt generellt.. Ska du shoppa (syftar på märkeskläder osv) så ska du iaf till stureplan, biblioteksgatan och NK.. Där har du sveriges bästa shopping för märkeskläder iaf.

Tycker du ska undvika drottninggatan, turistfällan som faktist är rätt tråkig. Dock så kan det vara värt att titta in på Åhlens eller debenhams där.
Men som sagt, södermalm för mysiga fik, sköna affärer o en del sköna krogar.. Men framför allt stämning som södermalm andas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in