Jag undrar kort o gott om det anses som en fördel när jag skall söka in till arkitektutbildingen att jag har en arbetsförberedande gymnasieutbildning inom snickeri och dessutom har jobbat inom det ett par år.
Har betyg i ämnen så som rit- och mätteknik, Hus och anläggningsbyggnad, Byggkunskap, Arbetsmiljö och säkerhet, Måleri och byggplåt, Handverktyg och handmaskiner, Träbearbetning, Träteknik introduktion samt Materialkunskap. Kan dessa spela någon roll för mig tror ni?
Oerhört tacksam för svar.
Jag har hört att det är många snickare som gått vidare och läst till arkitekt. Ni som går/har gått utbildningen, hur är er uppfattninig kring detta?
Bonusfråga: Hur ser arbetsmarknaden ut idag och hur ser prognoserna ut för den närmsta framtiden, säg 5, 6 år? Någon som vet?
__________________
Senast redigerad av Allt-ett 2010-11-21 kl. 22:17.