Citat:
Ursprungligen postat av Heiwa
Jag gillar vittnet Björkmans berättelse om en person som står bakom reklampelaren och sedan tränger sig fram mellan OP/LP och lägger armen om OP - de går några meter tillsammans - (trots att LP inte meddelat det) och sedan skjuter OP.
GM tränger sig inte emellan utan går längst till vänster, närmast väggen.
Att det endast skulle vara EN av livvakterna kan inte stämma, det måste vara mer eller mindre samtliga OP´s livvakter, samt kanske några till, då där någon eller några har frimrarkopplingar (direkt eller indirekt), utländska sådana (svenska frimureriet är en tandlös tiger eftersom inga j-dar får vara med).
Denna lilla grupp har stor makt eftersom de har utbildning, utrustning och tillgång på information om allt och alla samt drar sig inte för våld, hot och likvidation. På så sätt har de satt/sätter de skräck i poliser, journalister, privatspanare och politiker mm, som är sanningen på spåren.
Jag vet att både palmeutredarna på 90-talet och Jan Gulliou har för privatspanare erkänt att det ligger en konspiration bakom (off the record), men att det är inget man kan göra åt saken.