2009-09-06, 05:28
  #5473
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av stalan

Intressant var också att jag i somras såg att listan på medlemmar också omfattade Sonny Björk, palmeutredningens vapenexpert som blivt starkt ifrågasatt här på FB av bla UDDIS, men också den polis som fördröjde larmet på polisens LC med ett par minuter, han som svarade på Järfälla taxis larmrop utan att göra något.

Det så kallade polisespåret består av en rad indicier, de är bara hittills märkliga sammanhang med en rad skumma individer. Problemet är att utredningen aldrig på allvar prövat en inhemsk konspiration och väldigt dåligt utrett alla spår som pekat i den riktigningen. De fick viss kritik för detta i den sista av de kommissioner som tillsatts för att granska utredningen.

Mitt tips är att läsa Wall, Borgnäs och Bröderna Poutianninens böcker. Och även Sven Anér.

Hej det är inte så ofta jag orkar drista mig in så det får bli lite spridda skurar.

Ja som framgar av utrdaget från dig ovan är det mycket "tillfälligheter" som samverkar... Från tänkbara spår och motivbilder till delar av utredningens villovägar om t ex vapenspåren. Svårt dock att få ihop helheten men flera av de som diskuterar här som har anknytning till polisvärlden (ni vet själva vilka ni är) håller nog med mig om att en renodlad och medveten poliskonspiration i syfte att mörda Palme som skulle ha makt att utföra den mörkläggning som det är svårt att inte se att den har skett och sker är mycket otrolig.

Jag har kommit till ett möjligt scenario där mördaren gled in på ett bananskal i en operation kring Palme där deltagare hade vitt skilda bevekelsegrunder för att delta. En grupp där några ogillade och andra kanske ville skydda OP fråm de beskyllningar som flög i luften vid denna tid. När mördaren(na) skred till verket ställde det till kaos och få om ens någon visste nog vem som gjorde vad. Varför avsöjades då inte senare mördaren... nyckeln är modvapnet som det gläder mig att allt fler inser var en kortpipig 357 Magnum... som pekade mot gruppen..

...vid denna tid mycket ovanlig och få som hade laglig eller olaglig tillgång till. Östling var en av dem hade tillgång till både ett sådant vapen och den aktuella ammunitionen men minst två till utpekade i de otydliga polisspåren hade detta vilket gör att indirekt i princip alla dessa kunde ha haft tillgång genom någon av de övriga. När man insåg detta räcker det långt som förklaring till delar av det som sedan skett i mörkläggningsväg. Det fanns ingen utbredd konspiration att mörda så i det avseendet var man ju oskyldiga och dessutom kan det därigenom ha funnits skäl för landets ledande politiska potentater.. åkalgare... polischefer och även OP:s närmaste att önska att omständigheterna inte skulle komma fram. Dessutom vad visste de och kunde berätta egentligen??? Fragment av en löskokt soppa!

En annan nyckel är Holmers kryptiska uttalande om sanningen som skulle skaka landet i dess grundvalar. Det intressantaste är kanske inte hur man tolkar det utan frågan till vem det är riktat. Vem skulle förstå och varför? Naturligtvis måste det ha varit folk på höga poster inom politik, polis och säkerhetstjänst med insyn. En påminnelse om konsekvenserna av avsöjanden eller att röra i det som förekommit kring händelserna som föregick mordet och omständigheterna kring det men bara kryptiskt för oss vanliga. Visst är det rätt uppenbart?

Nåväl det gläder mig att diskussionerna utvecklats något lite men två teoretiker här måste jag bara kommentera.

Lennart (LR) du har återigen gjort samma misstag att dra slutsatser utifrån detaljer du snöat in på och över- eller misstolkat. Teorin om Köp av Harvarddokument är bisarr. Naturligtvis fanns kopior.... den som tog dem verkar lite okunnig och naiv. Nej nej nej.. Den andra detaljen är AA. Där finns inget som säkert placerar denne ens i närheten än mindre stöder några motivbilder vilket inte innebär att man kan utesluta att denna fanns där... stämmer dock inte med GM så bra. Ännu mera far out är teorin om misstag och att man skulle "ta" Sigge... Nä här får du allt ta ett varv ill gamle trätobroder..

Utredaren skulle jag också vilja kommentera lite mer. Hänvisar till och tolkar hemsidor på nätet till en soppa som mest liknar unket regnvatten.

De källor du hänvisar till och skall slå mig i huvudet med är patetiska. Jag känner personer som var i viktiga positioner i t ex Libanon samtidigt som Bergling och som känner denne förrädare dessutom så vad skyttesluskarna som kom in senare och som knappast hade någon större överblick ev skulle säga biter inte på mig. Kanske imponerar det på oinsatta.. men tror fan inte det ens en gång... Nä det är en tunn brygd du bjuder på samtidigt som du låtsas lite hemlig och i vart fall för mig är anonym... Nej för mig är din trovärdighet vädigt låg. Ju fler tunna "länkar" desto tunnare kjedja..

I övrigt ser jag att ni hänvisar till Böcker av Aner, Wall mfl och det är kul. Bra om fler läser på kritiskt. Jag har haft direkt kontakt med många av dem sedan lång tid tillbaka(ink Tore F etc etc) så de känner mig och jag kanske till och med är medskyldig till delar av teorierna och gud förbjude misstag ibland.;-)

För mig är det svårt att uppamma nån större entusiasm längre (eftersom jag tror mig ha kommit så långt man kan komma för tillfället) men fortsätt gärna diskussionerna... jag kollar in emellanåt och läser och kanske kommenterar om det kommer upp något intressant.
Citera
2009-09-06, 11:53
  #5474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kaffemonster
Appropå ingenting, var det inte någon polis eller ordningsvakt som hade testsprungit trapporna och spytt av utmattning? Jag testade häromdagen att springa upp för dessa trappor och kan säga att jag utan problem sprang upp på max 30 sekunder utan att bli särskilt anfådd - jag väger över 90kg och är inte särskilt vältränad. Hade dessutom kunnat pinna på mer om jag ville.
Hej Kaffemonster, nej det stämmer inte. Du tänker nog på en av poliserna som följde efter mördaren upp för trappen. Han ska ha spytt när han kom upp för trappan. Om det var av utmattning vet jag inte, han har skyllt på att han svepte en coca cola innan, konspirations-teoretiker misstänker att det var av nervositet (officiellt borde han dock inte veta att offret var Palme).

Han hette Claes Djurfeldt och var en av poliserna i en piket som egentligen håller till på söder. Sekunderna innan mordet vad deras piketbuss dock på plats vid toppen av trappan eftersom Djurfeldt skulle flytta om sin bil (han bodde längs flyktvägen) därför var de också (nästan) först på plats.

Tips om Djurfeldt kom in till polisen redan 11 mars, pga av hans högeråsikter och vapenintresse (eller fixering). Han ska ha beundrat den skumme nazist-polis-vapenhandlaren CG Östling och efterträdde också honom som polisens skjutinstruktör (ev. ska han senare ha arbetat i Östlings företag).

Enligt vissa uppgifter ska han också ha misstänkts vid något tillfälle av sin chef (överintendent Curt Nilsson) tillsammans med CG Östling i samband med uppgifterna kring södermötet, men detta är jag lite osäker på.

Djurfeldt var med i Stockholms försvarsskytteförening tillsammans med "the usual suspects".

* * * * * * * * * * *
By the way, att springa från mordplatsen och hela vägen upp för trappan tar mer än 30 sekunder för de flesta.
Citera
2009-09-06, 19:15
  #5475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av uddis(s)
Hej det är inte så ofta jag orkar drista mig in så det får bli lite spridda skurar.

(text)
Nåväl det gläder mig att diskussionerna utvecklats något lite men två teoretiker här måste jag bara kommentera.

Lennart (LR) (text)

Utredaren skulle jag också vilja kommentera lite mer. Hänvisar till och tolkar hemsidor på nätet till en soppa som mest liknar unket regnvatten.

De källor du hänvisar till och skall slå mig i huvudet med är patetiska. Jag känner personer som var i viktiga positioner i t ex Libanon samtidigt som Bergling och som känner denne förrädare dessutom så vad skyttesluskarna som kom in senare och som knappast hade någon större överblick ev skulle säga biter inte på mig. Kanske imponerar det på oinsatta.. men tror fan inte det ens en gång... Nä det är en tunn brygd du bjuder på samtidigt som du låtsas lite hemlig och i vart fall för mig är anonym... Nej för mig är din trovärdighet vädigt låg. Ju fler tunna "länkar" desto tunnare kjedja..

(text

Hej Uddis

Du är lika svävande som osaklig i dina angrepp. Av de 104 st länkar (ej unika) till "hemsidor" som utgör de öppna källorna till Diamantspåret så är över hälften länkar till polisförhör eller Granskningskommissionens betänkande eller TRC som alla är i högsta grad relevanta källor som dessutom tillsammans med stödbevisning också äger bevisvärde vid en rättegång i svensk domstol.

Jag har med andra ord ganska så bra på fötterna när det gäller källhänvisningar och ditt omdöme "unket regnvatten" om det vare sig imponerar eller ligger på en anständig nivå.

När det gäller Stig Bergling så tänker jag inte kommentera ditt inlägg då det verkar vara OT så länge inte någon visar på en konkret möjlig koppling till Palmemordet. Däremot tycker jag du skall hålla dig för god, om du nu är som du själv har påstått i tråden reservofficer från skytteregementet I 17, att skriva nedsättande om de skyttesoldater som, med risk för eget liv och faktiskt en tragisk förlust, gick in i Libanon 1978 under FN-flagg. Det gör inte en officer vare sig han är på aktiv stat, reservofficer eller värnpliktig officer och vill hedra sin officersutnämning.

Diamantspåret:

Översikt över Sveavägen och makarna Palmes väg till mordet.
http://img254.imageshack.us/my.php?image=makarnapalmesvgtilldekodt5.jpg

Flykten från Dekorima:
http://img205.imageshack.us/img205/8382/flyktened9.png

Den fortsatta flykten från Dekorima:
http://img365.imageshack.us/my.php?image=flyktengj2.jpg

Berättelserna om Diamantspåret:
Intressanta inlägg som har samband med Diamantspåret:
Inlägg om polisbilen på Drottninggatan.
Vapentekniska frågor om Palmevapnet och kulorna.


Statistik över källor

Citera
2009-09-06, 20:12
  #5476
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Hej Uddis

Du är lika svävande som osaklig i dina angrepp. Av de 104 st länkar (ej unika) till "hemsidor" som utgör de öppna källorna till Diamantspåret så är över hälften länkar till polisförhör eller Granskningskommissionens betänkande eller TRC som alla är i högsta grad relevanta källor som dessutom tillsammans med stödbevisning också äger bevisvärde vid en rättegång i svensk domstol.


Problemet med mängden länkar är att att du därigenom inte tar ansvar för att det du hänvisat till i sin tur andra och tredjehandsuppgifter som du därmed kan ge en falsk är av sanning över och presentera som fakta.

Detta är en taktik som bland annat är känd från Shomsky och hans polare. Man hänvisar till en källa som i grunden flera led tillbaka baserar sig å tvivelaktiga uppgifter kanske med en själv som källa i grunden. Därmed skapas cirkelbevis. Ett konkret exempel är Leopolds okritiska uppgifter frå den notoriske Chip Tatum. Närmare efterforskningar visar att denne i flera andra fall lämnat inkorrekta och helt falska berättelser och alltså har mycket låg trovärdighet.Anders spinner på detta sina sydafrika och chilekonspirationer som kommer allt längre från verifierbara fakta och vips är det troligt att lejda namngivna mördare utförde mordet trots att det inte finns ett uns av substans kring mordplatsen som stödjer detta. Med sådana metoder hamnar man snabbt i cirkelbevis utan värde annat än för den som vil dramatisera det till en häftig spionfilm.

När det handlade om Stig Bergling vaknade jag på allvar. Fantaifulla spekulationer blandas med lösryckta fakta (genom länkar) och långtgående slutatser dras med dina spår men i det fallet hade jag tillräckligt bra informationer kunna värdera substansen. Du har blott ytlig kunskap från offenliga källor och folk med uppenbara skäl att inte säga sanningen som du blandar med spekulationer till en tunn soppa. Det finns därmed anledning för mig att ifrågasätta substansen även i annat som du för fram stött av länkar till andras spekulationer etc.

Summan av kardemumman blir att jag ser dina teorier som mer eller mindre tagna ur luften med hjälp av nätet och en livlig fantasi. Tyvärr måste min slutsats bli att Diamantpåret inte är värt att ta på allvar och att det inte är givande att fortsätta diskutera det.... beklagar det men jag tror inte att jag är ensam om att tycka så.

Palmemordet löses med det som hände vid mordplatsen och i viss mån efterspelet och motivbilder har bara relevans när det finns direkt koppling till sådana fakta som har relevans till mordplatsen. Det är så spaningsmord kan lösas inte med spekulationner om möjligheter långt från det teknsika och det som faktisk man vet säkert.

Det är möjligt att det finns guldkorn men jag orkan inte vaska fram dem.
Citera
2009-09-06, 20:26
  #5477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av uddis(s)
Problemet med mängden länkar är att att du därigenom inte tar ansvar för att det du hänvisat till i sin tur andra och tredjehandsuppgifter som du därmed kan ge en falsk är av sanning över och presentera som fakta.

Detta är en taktik som bland annat är känd från Shomsky och hans polare. Man hänvisar till en källa som i grunden flera led tillbaka baserar sig å tvivelaktiga uppgifter kanske med en själv som källa i grunden. Därmed skapas cirkelbevis. Ett konkret exempel är Leopolds okritiska uppgifter frå den notoriske Chip Tatum. Närmare efterforskningar visar att denne i flera andra fall lämnat inkorrekta och helt falska berättelser och alltså har mycket låg trovärdighet.Anders spinner på detta sina sydafrika och chilekonspirationer som kommer allt längre från verifierbara fakta och vips är det troligt att lejda namngivna mördare utförde mordet trots att det inte finns ett uns av substans kring mordplatsen som stödjer detta. Med sådana metoder hamnar man snabbt i cirkelbevis utan värde annat än för den som vil dramatisera det till en häftig spionfilm.

När det handlade om Stig Bergling vaknade jag på allvar. Fantaifulla spekulationer blandas med lösryckta fakta (genom länkar) och långtgående slutatser dras med dina spår men i det fallet hade jag tillräckligt bra informationer kunna värdera substansen. Du har blott ytlig kunskap från offenliga källor och folk med uppenbara skäl att inte säga sanningen som du blandar med spekulationer till en tunn soppa. Det finns därmed anledning för mig att ifrågasätta substansen även i annat som du för fram stött av länkar till andras spekulationer etc.

Summan av kardemumman blir att jag ser dina teorier som mer eller mindre tagna ur luften med hjälp av nätet och en livlig fantasi. Tyvärr måste min slutsats bli att Diamantpåret inte är värt att ta på allvar och att det inte är givande att fortsätta diskutera det.... beklagar det men jag tror inte att jag är ensam om att tycka så.

Palmemordet löses med det som hände vid mordplatsen och i viss mån efterspelet och motivbilder har bara relevans när det finns direkt koppling till sådana fakta som har relevans till mordplatsen. Det är så spaningsmord kan lösas inte med spekulationner om möjligheter långt från det teknsika och det som faktisk man vet säkert.

Det är möjligt att det finns guldkorn men jag orkan inte vaska fram dem.


Du har tydligen inte lätt att förstå. Över 50 % av antalet länkar som utgör källa är från vittnen som befann sig på mordplatsen eller officiella utredningar av Palmegruppens utredningsmaterial. Det är alltså inte andra eller tredjehandsinfor. som du så falskeligen försöker framställa det som.

När det gäller Stig Bergling så är det fortfarande lika OT som tidigare och det finns ingen anledning att du skall fortsätta med den diskussionen i den här tråden. Jag kommer inte att gå i svaromål den här gången heller.

När det gäller de utdrag jag gör ur olika källor så har jag prövat dom först så att jag inte av misstag får med desinformation. Jag håller alltså inte med om allt som skrivs på de olika hemsidorna utan väljer ut relevant material.

Exempelvis så ser jag inte Leopoldreports uppgifter från Chip Tatum som bevisade så jag förstår inte varför du drar upp det här såvitt det nu inte är en form av desinformation och vilseledning där du försöker koppla mitt Diamantspår till något jag inte har var sig verifierat eller använt som argument.

Det betraktar jag som internet-trolleri och jag hoppas att du inte sänker dig till den nivån.
Citera
2009-09-06, 20:30
  #5478
Bannlyst
Ja utredaren jag vet inte vad jag skall säga om ditt svammel kring Libanon och Bergling. Det som är kränkande i den saken är att du försöker utnyttja de som var där på gräsrotsnivå för dina egna teoriers syften. Att jag råkar känna en person som jobbat på hög nivå med stor insikt och överblick (bättre än skyttesoldaternas) om vad som hände och även hade direkt personlig kunskap om Bergling kan inte svärtas av att du försöker låta påskina att jag tycker att mina kollegor där skulle vara sämre människor för att de aldrig fick den kunskapen och överblicken. Försök aldrig ställa dig mellan en svensk officer och en svensk trupp för att spela ut dem mot varandra då blir du platt. Det är ett gott råd!

Tyväär förstår du nog inte hur mycket du gör bort dig genom detta sätt att försöka argumentera med att vända till känsloladdade personargument...


Lycka till!
Citera
2009-09-06, 20:41
  #5479
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren

Det betraktar jag som internet-trolleri och jag hoppas att du inte sänker dig till den nivån.

Käre trätobroder jag vet att du blandar in massor med länkar till offentligt material som ibland har tveksam bäring på det du försöker spinna ihop men dina slutsatser och tolkningar kan ifrågasättas. Ett gammalt recept hos konspirationsteoretiker är att blanda fakta med lösa spekulationer och slutsatser dragna från ur sitt sammanhang tagna detaljer med mindre tillförlitliga uppgifter till en löst sammansatt logisk soppa. TYVÄÄR ÄR DET INTE SÅ SVÅRT MED DAGENS TEKNOLOGI.

Säkert finns det som jag sakt fakta och guldkorn i det du för fram men badvattnet är både kallt och grumligt som jag ser det. Mig har du inte övertygat om diamantspåret snarare tvärt om.

Vidare dispyt oss emellan leder nog inte vidare i dagsläget.


Jag ligger som sag numera oftast lågt och intresserar mig för annat...
Citera
2009-09-06, 21:53
  #5480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av uddis(s)
Ja utredaren jag vet inte vad jag skall säga om ditt svammel kring Libanon och Bergling. Det som är kränkande i den saken är att du försöker utnyttja de som var där på gräsrotsnivå för dina egna teoriers syften. Att jag råkar känna en person som jobbat på hög nivå med stor insikt och överblick (bättre än skyttesoldaternas) om vad som hände och även hade direkt personlig kunskap om Bergling kan inte svärtas av att du försöker låta påskina att jag tycker att mina kollegor där skulle vara sämre människor för att de aldrig fick den kunskapen och överblicken. Försök aldrig ställa dig mellan en svensk officer och en svensk trupp för att spela ut dem mot varandra då blir du platt. Det är ett gott råd!

Tyväär förstår du nog inte hur mycket du gör bort dig genom detta sätt att försöka argumentera med att vända till känsloladdade personargument...


Lycka till!

Det är glädjande att du börjar benämna skyttesoldaterna korrekt och inte nedsättande. Det var det enda jag avsåg med min kommentar. Inget annat.

Det är däremot mindre trevligt att du försöker beslå mig med en lögn avseende Stig Bergling och det skyttekompani som gick in Libanon 1978. Den enda anledningen till att detta diskuterades var att TinFoilBob ville veta mer om Stig Bergling och jag bidrog med ett inlägg som jag dessutom i inledningen beskrev som OT vilket ju också visar att jag inte använde dessa som var på gräsrotsnivå för något syfte som helst.

TinFoilBob själv har skrivit om detta i följande inlägg:

https://www.flashback.org/showpost.php?p=17578636&postcount=5332

Och om igen Stig Bergling är OT i den här tråden så lägg av och älta det mer.
Citera
2009-09-09, 16:55
  #5481
Medlem
portnoys avatar
Hej alla.

Hur går det här? Kommit nånvart? Har haft mycket för mig på sistone och inte hunnit hänga med riktigt.
Citera
2009-09-11, 05:48
  #5482
Medlem
Zeke Wargs avatar
Självmord

Det mesta tyder på att Palme begick självmord den där sena kvällen. Man kan tycka att det är en underligt vald plats, men det var just det som var själva poängen; att kasta skulden på en känd industriman som befann sig på bion, men som av någon anledning avlägsnade sig redan efter ungefär halva tiden. Detta kände alltså inte herr och fru Palme till, utan genomdrev sin plan senare när de kom ut på gatan.

Resten känner vi till.
Citera
2009-09-11, 18:55
  #5483
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Hej alla.

Hur går det här? Kommit nånvart? Har haft mycket för mig på sistone och inte hunnit hänga med riktigt.
Hej Portnoy, nej tyvärr inte särskilt långt. Tydligen är utredaren och uddis inte helt överens, vi har snackat lite Stig Bergling men annars inte mycket närmare en lösning.

Palmemordet har snabbt varit uppe i riksdagen då en miljöpartist ställde en interpellation till justitieministern om vad hon tänkte göra för att säkra rättssäkerheten och om hon tänkt göra något åt anklagelserna mot en högt uppsatt rådman (Anti Avsan) och viftade tom med Anérs bok Affären Anti Avsan i talarstolen, men mer dramatiskt än så blev det aldrig, ingen vågade ens nämna hans namn eller att han satt i riskdagen, inga medier skrev om det.

Tydligen var riksdagen som vanligt tom när frågan diskuterades.

http://masungo.wordpress.com/2009/09/03/palmemordet-i-riksdagen/
Citera
2009-09-11, 18:58
  #5484
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zeke Warg
Det mesta tyder på att Palme begick självmord den där sena kvällen. Man kan tycka att det är en underligt vald plats, men det var just det som var själva poängen; att kasta skulden på en känd industriman som befann sig på bion, men som av någon anledning avlägsnade sig redan efter ungefär halva tiden. Detta kände alltså inte herr och fru Palme till, utan genomdrev sin plan senare när de kom ut på gatan.

Resten känner vi till.

Suck
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in