2009-03-04, 17:06
  #3937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Mja.. Fotovinkeln är lite förrädisk. Kulan skall väl ha hittats vid jalusigallrets bas, snett bakom pelaren. Då gallret egentligen ej sitter kloss mot pelaren, så är det faktiskt möjligt att den hittats utanför den första avspärrningen:

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/kulplats.jpg


Ang. Jeppson håller jag dock med dig.. Han verkar kunna se runt hörn i såfall.. Men han sa visserligen att han stod "ett par steg" in på Tunnelgatan. Men detta räcker ju dock ej på långa vägar..

Återkommer ang. Jeppson.


Palmekulan har du tydligen helt rätt i att den hittades vid jalusiet och inte vid betongpelaren som jag vet jag läst någonstans.

Rattelsnake är lite slarvig ibland..

Hursomhelst så söktes det med metalldetektor ända upp till Abelbergsgatan.
Kulan borde ha hittats, avspärrningar eller ej.
Likaså har fasader och skyltar kontrollerats och man har inte funnit någonting.
Kulan enligt mitt förmenande borde slagit i backen och fortsatt Sveavägen söderut mot Kulturhuset..

Hur kan kulan hamnat där den hamnat då fasaden är överskjutande som ett tak över fyndplatsen och inga märken efter någon kula påträffats?

Vi pratar åny om en kula som likt ett UFO snirklat sig genom luftrummet.
Citera
2009-03-04, 17:08
  #3938
Medlem
portnoys avatar
Bilder

Här kommer ett par till, tagna från SVT:


http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt1.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt3.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt4.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt2.jpg
Citera
2009-03-04, 18:52
  #3939
Medlem
Fjulles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Här kommer ett par till, tagna från SVT:


http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt1.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt3.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt4.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/svt2.jpg

Den sista bilden...vad är det? Ett vittne som tecknat eller? Ser ingen halvlång rock på GM.
Citera
2009-03-04, 19:23
  #3940
Medlem
Leif Ds avatar
Ärsch, kulan som hittades närmast behöver inte alls ha trillat ned just där, utan kan ha sparkats omkring av folk och fä åt alla möjliga håll innan den hittades.
Citera
2009-03-04, 20:15
  #3941
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D
Ärsch, kulan som hittades närmast behöver inte alls ha trillat ned just där, utan kan ha sparkats omkring av folk och fä åt alla möjliga håll innan den hittades.

Lägg en kula eller liknande på en trottoar och se sen dagen efter hur långt den har förflyttat sig.

Min gissning 2-3 meter max.
Citera
2009-03-04, 20:44
  #3942
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Myrek
Hmmm. Var det inte så att man kom fram till att Åsell var halvt mytoman och ljög om denna iaktagelse. Som många andra ville han väl ta plats i utredningen. Så minns jag det i alla fall.
Finns det något konkret på detta?
Låter annars som det skulle vara endel i en kampanj för att få CP dömd.

Den som i själva verket ska betraktas som halvt mytoman bör snarare vara Lisbeth Palme.
Citera
2009-03-04, 22:12
  #3943
Medlem
portnoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fjulle
Den sista bilden...vad är det? Ett vittne som tecknat eller? Ser ingen halvlång rock på GM.

SVTs egna bild, dagen efter mordet.
Citera
2009-03-04, 23:27
  #3944
Medlem
Leif Ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rattelsnake
Lägg en kula eller liknande på en trottoar och se sen dagen efter hur långt den har förflyttat sig.

Min gissning 2-3 meter max.

Tror jag också. Men det räcker ju för att den skulle ha legat och drällt utanför avspärrningen till en början.

Edit: Jeppsson har nog övrdrivit lite om av vad han såg exakt. Han såg nog inte så mycket.

Mera: Folk gnäller över att mordet inte klarats upp.
Är det så mräkligt? Det finns ju knappt något att jobba med. Bara en hop vittnen vars berättelser inte är mer än måttligt samstämmiga. + 2 begagnade pistolkulor. Det är allt. Utifrån detta ska man då binda en gärnningsman vid mordplatsen. Inte så lätt.
Inte blev det lättare av att man lade ned utredningen om en av dom bästa GM-kandidaterna. Och VG, som satt och snackade skit i förhören släppte man. Jag kan inte bedömma om det var rätt eller fel, men jag förstår inte varför man inte säger rent ut under förhören att han sitter och spånar. Fast sånt kanske man inte gör, utan låter den misstänkte spåna på, i väntan på att han försäger sig.
Jag säger inte att GM är gärningsman. Jag friskriver honnom inte heller. Men jag skulle vilja veta vad den förhörande polisen tänkte under förhören (särskilt i vapen relaterade frågor). Han måste ha blivit bombsäker på att det var rätt gubbe.
__________________
Senast redigerad av Leif D 2009-03-04 kl. 23:57.
Citera
2009-03-04, 23:41
  #3945
Bannlyst
Har skummat igenom lite av det som skrivits här. Vet inte om detta tagits upp tidigare men hur som helst;

Lisbet Palme säger ju i sitt förhör att mannen som sköt Olof Palme inte hade någon mustasch. Men folk som kände Christer Pettersson säger att han faktiskt hade en mustasch.

Jag har försökt att hitta bilder på detta men inte lyckats. Någon som vet något om det här?

Jag tror verkligen inte att CP mördade Palme. Kan mustaschen tysta alla de som tror så en gång för alla? =)

Joel
Citera
2009-03-04, 23:56
  #3946
Medlem
Joe Blows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Rock-a-hula-baby!
Och, tro det eller ej, här kommer den tredje och sista artikeln i serien. Den är väl mer spekulerande än de tidigare två men för fullständighetens skull så...

Proletären nr 9, 28 februari - 6 mars 1991:

Om någon vet om Minell skrev något mer om detta efteråt så berätta gärna.
Citera
2009-03-05, 00:12
  #3947
Medlem
Leif Ds avatar
Tack Hr, Blow.

Även detta hade jag läst, men nu blev det en välbehövlig repetition. Jag hade tidigare inte lägt märke till Ölfvebros uttalnade:

Citat:
Det finns saker kring Skandiamannen som gör att vi kan göra den här bedömningen, säger spaningsledaren Hans Ölfvebro till Proletären.

Jo,tjena. Nu råkar det ha läckt ut uppgifter om skandia och Palme sedan Ölfvebro sa det här, men om det är vad jag tror så är det just detta kring skandiamannen som gör honnom så förbannat misstänkt! Eller försöker Ölfvebro få mig att tro att en agent är en person som är speceillt pålitlig?

Att skandiamannen var moderat verkar konstigt eftersom han var grafiker åt EAP vid den här tiden.

Det scenario som beskrivs i proletären stämmer väldigt bra med mina egna idéer undantaget kanske över lämnande av vapen som kan ha varit även till någon annan likväl som någon av figurerna i artikeln.

Den här Ölfvebro, exakt under vilken sten grävde man fram honnom? Vilka kontakter hade han inom Partiet och SÄÄÄPOOOO?
Citera
2009-03-05, 00:18
  #3948
Medlem
Jag blev som sagt bortkopplad från Palmeutredningen efter semestern - och jag "bryr" mig inte om varför.
- Hur orkar du pojk hålla på med detta! Personligen tror jag att det ligger "vapen" i botten i Palmemordet . Och en sak skall jag säga dig, jag har mer information, men jag väljer att tiga och hänvisar dig till Palmegruppen, är avslutningsorden från en desillusionerad kriminalinspektör.



Skandiamannen jobbade antagligen åt SÄPO elller något motsvarande IB.

Man kollade Palme och Palme skjöts framför ögonen på dem.

Kan inte släppa det scenariet.

Den totala skandalen var ett faktum.
__________________
Senast redigerad av rattelsnake 2009-03-05 kl. 00:20.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in