Citat:
Ursprungligen postat av
JeppeNil
Det här är ju enbart spekulationer. Det finns väl ingenting som knyter Christer Andersson till mordplatsen?
Nej precis, så det är bara en teori som allt annat.
Men alla indicier gör att han i min bok ändå är mera trolig än Skandiamannen, även om denne bekräftat befunnit sig på mordplatsen vid tillfället.
Lägg dessutom till att Ulf Åsgård enbart tror på denna person som GM, att han slarvat bort sin revolver etc..
Christer var 33 år, lång, bredaxlad.
Stig var 40-45 år, kort, inte bredaxlad.
Det är ju mera troligt att Christer som ensam gärningsman kunnat observera makarna Palme eftersom han inte hade ett jobb att gå till, i motsättning till Stig som ska ha varit på jobb denna kvällen.
Absolut Stig har varit ute 2 timmar under kvällen och så men det är då många separata tillfällen som gör honom till mördaren, återigen Ockhams rakkniv-principen.
Att Jeppson sett mördaren springa hela vägen upp från Tunnelgatan och vittnet Jan sett Stig springa runt på mordplatsen efter mordet gör ju inte Stig mer trolig som GM.