Citat:
Ursprungligen postat av Glenn^
Hej,
Tack för alla svar. Väldigt uppskattat! Inte lätt att lösa dessa problem när man slitit på jobbet till sent på kvällen varje dag.
Problemet var hämtat från det logiska testet på SHL's hemsida.
www.shl.com
Hoppas det inte är allt för mycket besvär och be om lite hjälp på följande två problem.
http://img101.imageshack.us/img101/6943/frga2.jpg
Tack på förhand
/Glenn
D, Skjut vänster, skjut ner, skjut vänster, skjut ner, skjut vänster, skjut ner.
Andra frågan är inte lika uppenbar. Det jag kan tänka mig är A. Om man skjuter alla övre figurer ett steg åt vänster kommer bilden längst till höger bli A. Dessutom blir stora bollar olika färger i samma ruta och små blir samma färg. Stora trianglar blir samma färg och således borde små trianglar bli olika färg.
Men det känns aningens långsökt ärligt talat.
EDIT: Dessutom frågar dem efter nästa bild så det lär inte stämma.
EDIT2: Jag säger nog A iaf. Att den undre bilden blir en liten svart triangel kan förklaras med att en stor svart triangel inte har en likadan brevid sig. En stor boll har en likadan brevid sig medan en liten boll inte har det. Därför borde en liten triangel ha en likadan brevid sig