Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Nu har jag insett att Trump kommer sopa banan med Hillary, och här är några faktorer:
(1) Polls nu visar ett litet, minskande, övertag för Hillary. Dock vet vi att Trump är underskattad på ungefär samma sätt som SD i Sverige, så sanningen är nog att det är jämt.
(2) Trump kommer igång tidigare med sin kampanj i och med att Hillary måste kämpa vidare med Bernie. Trump kan nu under tiden använda all sin tid att tala väl om Bernie som en anti-establishment underdog, precis som han själv är. Så han kommer få många av Bernie Sanders supporters på sin sida!
(3) Själva racet blir ju Hillary, establishment som representerar den impopuläre Obama, mot Trump, den spännande fräscha nykomlingen som ska "Make America Great Again"
(4) Och rent tekniskt kommer Hillary köra en traditionell kampanj, mesig och feg, medan Trump nu fått stor erfarenhet av att knocka ut motståndare med en helt annan tuffare stil. Hillary kommer att bli helt överkörd i debatter och olika "affärer".
(5) Hillary har ju dessutom personliga lik i bagaget, som korruption, och även nedkletad (ursäkta uttrycket) med sin mans olika affärer i Orala rummet.
Slutsats: Trump mosar.
Jag håller med om att de som tror att Clinton (om hon nomineras) har det hela som i en liten ask misstar sig.
Valmatematiken talar iofs till hennes fördel, eftersom demokraterna har majoritet i "rätt" delstater för att vinna valet. Trump måste vinna i stort sett alla vågmästarstater för att vinna valet, en statistiskt svår uppgift om han inte får en stor övervikt totalt. Det räcker inte med att han får flest röster i hela landet.
Men problemet för både Clinton och Trump är alla osäkra kort eller svarta svanar om man så vill.
Clintons emailaffär kan fortfarande brisera och skada henne allvarligt - särskilt om den rumänske hackerns påstående igår att han tog sig in i hennes privata server stämmer. Skräckscenariot för demokraterna är att detta händer efter konventet så att man redan nominerat Clinton och kanske inte hinner byta kandidat.
Dock vilar det mörka åskmoln även över Trumps valrörelse. Han har ju en tendens att göra stolliga uttalanden som i bästa fall (för honom) skrämmer bort viktiga väljargrupper och i värsta fall kan sänka hans kandidatur. Det finns en gräns för vad även de republikanska väljarna tolererar, och Trump snubblar redan omkring på den gränsen. Många republikanska kvinnor kommer helt säkert
inte att rösta på honom. Trampar han i klaveret en gång för mycket kan det bli sista gången han får tillfälle att göra det, i vart fall inom politiken.
Så jag skulle säga att situation ser ut att gynna Clinton (om hon blir nominerad), men man bör gardera med Trump. Vad som händer fram till valet är viktigare än siffrorna just nu.