Citat:
Ursprungligen postat av
Ondahamstern
Fast nu har de inte bestämt några tider för debatterna utan det är något som är satt sedan länge och är en av många lögner, precis som den om att NFL skulle vara med på en konspiration för att försämra tittarsiffrorna osv.
Det är lite därför vissa (det skall dock poängteras att jag inte tror på denna hypotes fullt ut) tror att Trump kommer att försöka att undvika kommande debatter för att han vet att han inte tjänar på riktiga debatter.
Men nu har väl knappast Trump talat om någon konspiration mellan Dems och NFL. Det är bara nåt du fått för dig, eller en av många lögner du läst. Du kanske tänker på detta tweet:
Citat:
Newt Gingrich, a Trump adviser and former speaker of the U.S. House of Representatives, tweeted that the scheduling "makes me think the commission is rigged to help hide Hillary from the voters."
Men nog hade det varit bättre att lägga debatterna när de inte krockar med andra stora tv-sändningar. Trump vill ha så stor publik som möjligt och ser uppenbarligen fram emot att få såga Clinton jäms med fotknölarna.
Skulle han avstå från debatt, skulle han sjunka som en sten i opinionen. Jag har svårt att se att han skulle vara rädd för Clinton.