Intressant trådstart
Jag har själv hållit på med att göra musik i några år, och jag använder såklart miditrummor/samples.
Det är först på senare tid som jag själv börjat bry mig i att försöka få trumkompet att låta mer naturligt och äkta.
Det är faktiskt på låten som jag håller på med just nu som jag börjat ta tag i detta med att få det att låta mer realistiskt.
Jag har iaf gjort som de flesta andra här har sagt, att ändra trumslagen lite lite, så att det inte är "snortight" och även ändrat volymen på slagen, så inte alla slag låter exakt lika högt.
Jag tror väl att jag är klar med den delen nu, så nu återstår mixningen av trummorna.
Har ni några speciella tips på hur man får de att låta mer autentiska?
Jag är ju såpass klar att jag fattar att man ska jobba med compressor, EQ och reverb, men jag tänkte mer på om det fanns några extra "tips o trix" någon satt inne på och om det är något speciellt man bör tänka på under mixningen för att få det hela mer verkligt.
Eller finns det kanske ännu mer man kan göra som jag inte tänkt på, just med trumspåren, bortsett just mixning, paning, förskjutning/justering av tightheten och volymen på slagen?
Skulle bli väldigt tacksam för hjälpande svar då jag har tänkt att lägga ner lite extra mycket arbete på den här låten