2013-07-12, 22:25
  #937
Medlem
spoilers avatar
"En äldre dam fick under fredagseftermiddagen påhälsning av tjuvar av det fräckare slaget. En kvinna knackade på och sa att hon ville kontrollera vattnet, och därefter försökte en man slinka in i lägenheten.

Det var vid 17:30-tiden på Öster i centrala Jönköping som det fräcka stöldförsöket inträffade. Enligt polisen knackade en kvinna på hos damen, som är i 90-årsåldern, och ville bli insläppt.
- Hon uppgav att hon skulle kontrollera vattnet i badrummet. På väg in dit såg damen att en man försökte slinka in i lägenheten och förstod då vad som var i görningen, uppger Maria Lavesson, vakthavande befäl vid jönköpingspolisen.

Körde iväg tjuvarna
Damen lyckades köra ut tjuvduon och kontaktade därefter anhöriga som i sin tur hörde av sig till polisen. Enligt anmälan ska de misstänkta tjuvarna vara i 60-årsåldern och kraftigt byggda.
Polisen går nu ut och varnar för liknande tillvägagångssätt."

http://www.jnytt.se/90-arig-dam-fick-pahalsning-av-fracka-tjuvar
Citera
2013-07-14, 22:07
  #938
Medlem
spoilers avatar
"En kvinna i 80-årsåldern slogs ner, rånades och sparkades i en hiss på söndagseftermiddagen.

Det är det fjärde liknande fallet på Södermalm i Stockholm på kort tid - och polisen misstänker att en liga av serierånare är i farten.

Det ovanliga är den extrema brutalitet som används vid rånen.

– Det är en människa utan empati, hänsyn eller medkänsla mot någon annan än sig själv, säger Viktor Adolphson, yttre befäl vid Södermalmspolisen.

/.../

• 1 juli, Kristinehovsgatan: Rånaren sliter en guldkedja från halsen på en 99-årig kvinna med rullator. Sår uppstod på halsen.

• 7 juli, Drakenbergsgatan: Rånaren slet av en halskedja från en äldre kvinna med rullator.

• 12 juli, Swedenborgsgatan: En äldre dam knuffas omkull, rånas och sparkas. Hon förs med ambulans till sjukhus.

• 14 juli, Hornsgatan: En kvinna knuffas slås ner och rånas i en hiss på ett servicehem. När rånaren är på väg därifrån vänder han sig om och sparkar på henne. Kvinnan förs till sjukhus.

/.../

Då offren chockats svårt av rånen har polisen bara ett knapphändigt signalement. Men de ska leta efter en man mellan 20 och 25 år, runt 180 centimeter lång. Han ska vara spensligt byggd, ha välvårdad klädsel och yttre och ha mörkt hår. Han pratade på ett utländskt språk.

Har du sett något så kontakta polisen på 114 14."

http://www.expressen.se/nyheter/flera-valdsamma-ran-mot-aldre-i-stockholm/
Citera
2013-07-14, 22:09
  #939
Medlem
Svithjods avatar
Äckliga jävla zigenare! Fan Hitler borde fokuserat på att gasa zigenare istället för judar.
Bort med skiten!
Citera
2013-07-14, 22:09
  #940
Medlem
spoilers avatar
"En äldre kvinna med rollator blev under eftermiddagen utsatt för en väskryckning.

Gärningsmannen ska ha passerat kvinnan i trapphuset där kvinnan bor längs Umevägen i Vännäs. Han vände emellertid strax tillbaka och ryckte av kvinnan hennes väska. Därefter lämnade mannen trapphuset.

Kvinnan uppger att gärningsmannen var ca 160 centimeter lång och av utländsk härkomst. Han ska vara klädd i svarta byxor och eventuellt en kortärmad tröja. Mannen bar vid tillfället för brottet på en blå sopsäck. Kvinnan är osäker på mannens ålder, men tror att han var i medelåldern."

http://www.vk.se/934834/aldre-kvinna-utsatt-for-vaskryckning
Citera
2013-07-14, 22:28
  #941
Medlem
fernebos avatar
Dags att lämna EU och stänga gränserna kanske? Helt otroligt att det här bara kan fortgå utan att nån polis eller ansvarig politiker på allvar slår näven i bordet och säger som det är. Istället en massa jävla snyftreportage om dessa dregg som förutom att de livnär sig på extremt fula brott ska få fri sjukvård och tandvård.
Citera
2013-07-15, 14:54
  #942
Medlem
spoilers avatar
"Tjuvar som bedrar äldre har blivit snäppet mer sofistikerade. I stället för att exempelvis knacka på dörren och utge sig för att vara polis har det nu blivit vanligt att tjuvarna ringer ett samtal först för att bli hembjudna.

– Det blir ett slags tvåstegsraket, man förarbetar de äldre och bokar in ett möte, säger Peter Sundman, kriminalinspektör på Norrortspolisen i Stockholm till TT.

Bara den senaste veckan har Norrortspolisen fått in fem anmälningar av just detta slag.

De falska poliserna ringer hem till äldre och ställer frågor om kontokortsanvändning, kortkoder och hur mycket värdesaker de har hemma.

– Sen påstår de att den äldre bor i ett särskilt inbrottsdrabbat område och gärna vill skicka hem en polis för att besiktiga hemmet och prata säkerhet, säger Peter Sundman.

En stund senare kommer någon dit och tittar på värdesakerna. När de går igen är värdesaker, betalkort och kontanter borta.

– Vi hade ett ärende där en man blev av med 50 000 kronor.

Nu varnar den riktiga polisen för de falska poliserna.

– Polisen ställer inte sådana frågor per telefon. Och vi gör inga hembesök för att prata säkerhetslösningar. Man ska alltid be om att få se legitimation, säger han.

– Jag tror att problemet eskalerar i hela länet, kanske i hela landet."

http://www.metro.se/nyheter/falska-poliser-bokar-mote-med-aldre/Hdzmgo!aRGchYSdv5fRKbCzz@06zQ/
Citera
2013-07-16, 08:19
  #943
Bannlyst
Ung kvinna rånad i sitt hem i Stockholm.

När den unga kvinnan gick in genom porten följde en man efter henne och trängde in i kvinnas bostad. Sedan han under knivhot tilltvingat sig hennes bankomatkort och koden till detta band rånaren kvinnan.

http://www.expressen.se/nyheter/ung-kvinna-ranad-i-sitt-hem-i-stockholm/
Citera
2013-07-16, 08:20
  #944
Medlem
spoilers avatar
Malmö

"En man firade ner sig med vita lakan från en lägenhet på Spångatan på måndagskvällen. Mannen föll och skadade sig.
Nu har polisen gripit mannen på sjukhuset misstänkt för ett åldringsrån.

– Vi vet inte riktigt hur allt det här hänger ihop ännu, säger Hans Nilsson, länsvakthavande befäl vid Skånepolisen.
Polisen vet att klockan var runt 19.30 när en ambulans skickades till Spångatan. En äldre kvinna hade larmat SOS att hon behövde sjukvård.
– Det är troligt att det befann sig en åldringsrånare i lägenheten när ambulanspersonalen kom till platsen. Sedan låste det och gärningsmannen blev kvar i lägenheten, säger Hans Nilsson.
Kvinnan är förvirrad men enligt polisen skall hon inte vara allvarligt skadad.
Ett vittne såg hur mannen klättrade ner från fönstret, som ligger på fjärde eller femte våningen, med hjälp av lakan.
– Det var på klassiska rymningsmanéer med vita ihopknutna lakan som han flydde från platsen, säger Hans Nilsson.
Mannen, som är i 30-årsåldern, fick hjälp av en cyklist att ta sig från området.
– Vi efterlyser vittnen till detta och alla som sett något får kontakta oss.

/.../

Polisen grep mannen i Lund vid 22-tiden på måndagskvällen. Mannen skall bland annat ha brutit foten.
Den som har tips om händelsen kan ringa polisen på telefonnummer 114 14."

http://www.skanskan.se/article/20130716/MALMO/130719593/1004/-/man-flydde-med-lakan-efter-aldringsran
Citera
2013-07-16, 10:56
  #945
Medlem
spoilers avatar
Södertälje

"Flera äldre personer har på sistone blivit lurade av personer som utgett sig för att vara poliser.

I fredags fick en 93-årig kvinna, som bor på Värdsholmen, besök av en okänd man som sa att han var polis. Den falske polisen övertygade kvinnan att ge honom sitt kontokort. Mannen gick sedan till en bankomat, tog ut kvinnans pengar och kom inte tillbaka.

Mannen hade på sig en mörk tröja med gula märken på, vilket kan ha fått kvinnan att tro att det var en typ av polisuniform.

Händelsen rubriceras som grovt bedrägeri och utreds av polisen.

Under gårdagen blev ytterligare en 93-årig kvinna lurad. Under eftermiddagen fick hon besök av två personer som påstod sig vara poliser. De tog sig in i hennes lägenhet och stal pengar. De lurade också av henne bankkort och kod. En anmälan om grov stöld upprättades."

http://lt.se/nyheter/sodertalje/1.2145731-aldre-lurades-av-falsk-polis
Citera
2013-07-17, 11:59
  #946
Medlem
spoilers avatar
"Personer som begår brott mot åldringar blir alltmer förslagna. Den senaste tiden har äldre fått telefonsamtal från personer som säger sig vara poliser och vill boka ett möte.

Fem pensionärer i Norrort har blivit bedragna. I Enköping blev i slutet av förra veckan en man i 90-årsåldern uppringd av en person som presenterade sig som polis och arbetade vid Enköpingspolisen.

Han ville ha pinkoden till den äldre mannens bankkort för att kontrollera att han inte utsatts för något brott. När den äldre mannen inte ville uppge sin pinkod, sade personen i luren att han skulle skicka en civil polis för att hämta kortet. Någon sådan dök dock aldrig upp.

Christer Nordström, presstalesperson vid Uppsalapolisen säger att polisen inte arbetar på det sättet.
– Nej, naturligtvis ringer vi aldrig och frågar efter en persons pinkod till bankkortet.

Norrortspolisen har den senaste veckan fått in fem anmälningar från pensionärer som blivit uppringda av en falsk polis som vill boka ett möte hemma hos den uppringde för att prata om säkerhet.

När mannen gått är hemmet länsat på värdesaker. En man blev av med 50 000 kronor.
– Vi gör inga hembesök för att prata säkerhet, säger Peter Sundman, kriminalinspektör vid Norrotspolisen.

I Uppsala blev i förra veckan en 98-årig kvinna uppringd av en kvinna som sade sig bo i närheten och hade ett brev adresserat till 98-åringen. Uppringaren ville ha portkoden för att kunna överlämna brevet. Efter ett par timmar ringde en kvinna på och sade att hon kom från något som 98-åringen associerade med hemtjänsten och sade att man besökte alla som fyllt 90. Den äldre kvinnan uppehölls genom att den andra kvinnan ställde en rad personliga frågor till henne samt började visa hand- och fotvårdsartiklar som hon ville sälja.

Efteråt upptäckte 98-åringen att hon blivit av med alla sina guldsmycken som hon förvarat i en byrålåda."

http://www.unt.se/uppsala/falska-poliser-lurar-aldre-2510761.aspx
Citera
2013-07-17, 17:21
  #947
Medlem
spoilers avatar
"En äldre kvinna boende i Bankeryd blev lurad att köpa falska mattor. Nu befarar polisen att mattbedragare kan vara i farten igen.

/.../

– De två männen är i 25-årsåldern och smala och mörkhåriga. Vi befarar att mattbedragare kan vara i farten igen och uppmanar att inte köpa några mattor av dörrförsäljare, säger Magnus Roma*."

http://www.jnytt.se/polisen-varnar-for-mattbedragare
Citera
2013-07-18, 12:28
  #948
Medlem
spoilers avatar
Uppsala

"På Apelgatan fick en äldre kvinna besök den 11 juli av en kvinna som sa sig vara från hemtjänsten. Enligt polisen blev hon då utsatt för grov stöld. I dag hittades nämligen en låst byrålåda uppbruten hemma hos kvinnan. 6.000 kronor och ett bankkort ska ha försvunnit från bostaden."

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/svtuppland/#/nyheter/regionalt/abc/aldre-kvinna-blev-bestulen?&_suid=137414307214909528325937892945

Västervik

"En 90-årig kvinna på Östersjövägen i Västervik ska ha haft besök av en okänd yngre kvinna i sitt hem. Kvinnan ska ha rört sig runt i lägenheten. När den äldre kvinnans barn senare kommer på besök upptäcker man att ett stort antal av mammans smycken är borta."

http://www.vt.se/kultur/?articleid=6891216
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in