Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Det saknar helt relevans eftersom det sms som avsändes från MJ:s mobil föregicks av att systern ringde. Sms:et i föreliggande fall kännetecknas dels av att avsändaren känt till MJ:s planerade båttur, inköp av ny dragkrok, systerns smeknamn, och dels av att avsändaren varit angelägen om att skicka i väg sms:et snarast möjligt. Sms:et måste vidare ses i sitt sammanhang och att det 6 min efter svars-sms nr 2 följdes av en fordonsfråga vid den mer eller mindre exakta positionen: "In-/utfarten till fyndplatsen.
Det är mördaren som är avsändaren till sms:en till systern såväl som till Fordonsupplysningen; någon annan rimlig tolkning finns inte efter det fynd som gjorts.
En mer rimlig tolkning, med tanke på kunskap och tiden och fordonsförfrågan, är väl att det är telefoninnehavaren som kan ha skickat sms:et.
Okej, har Anvik nu förflyttats ett antal kilometer till infarten till fyndplatsen. Så han befann sig gående, cirka 5 kilometer från bostaden och bara drygt en halvtimme senare ser någon honom promenerande från bygden vid golfbanan, efter att han parkerat en bil där.
Jag förstår att åklagarna inte får ihop tiderna.