Citat:
Ursprungligen postat av drdracula141
Hon gillar ju också Paris hon har vart både i Prag och Paris väldigt mycket reser hon med Eurobus till Paris så behöver hon inte ens visa id kort lika så om hon åker till Prag där är det bara att försvinna någon som vet hur mycket hon plockade ut? Hon hade vart online på Darkside internationella sida dagen innan hon försvann kan hon ha pratat med någon från Frankrike eller Prag? Vet att det finns ställen i Prag som man kan vara slav eller liknande inom den grenen.
Aftonbladet 5 aug
Av samma uppfattning är en av Marinas nära vänner.
– Hon är väldigt inbunden. När hon och hennes sambo hade problem lät hon likadan som när de hade det bra, säger han till Aftonbladet.
Han hörde av Marina några dagar innan hon försvann. Hon planerade då att göra en bilresa österut i landet och ville hälsa på.
– Hon lät som hon brukade, glad och trevlig. Jag sms:ade henne och sa att det inte passade, utan att vi fick ses efter semestern. Hon svarade aldrig och det är inte likt henne, hon är väldigt noga med att svara, säger vännen.
//
Alltså hade hon planerat en bilresa och inte tåg. Hon hörde aldrig av sej och svarade på vännens sms. Vad hände då? Tidschemat har vi fått utmärkt redogjort för här på tråden. Jag tänker på grälet den 27 juli och FS missnöje med sin födelsedag. Något måste ha hänt under natten den 28 juli eller att dom grälade under natten och MJ åkte och tog ut pengar till FS före hon skulle åka iväg. Tänker oxå på att när FS blev häktad så det första han säger till sin advokat är att han behöver pengar. Så om det är FS som tog ut en större summa, så var dom slut då? Om han fick pengar av MJ, så var dom iallafall slut? De första artiklarna i tidningarna antydde ju polisen att FS kunde säkert ha hennes bankkort och kunna koderna. Nånstans där finns en pusselbit som vi inte hittar. men skulle hon göra en bilresa så parkerar inte MJ sin bil på en pendelparkering i Stora Höga. Eller?