2011-09-27, 22:08
  #15565
Medlem
MrsMagoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Bra, då vet jag vad som gäller, om förhör kan ju kanske hjälpa
men det känns rätt osannolikt, så den åtalade kan nog känna
tillförsikt in för framtiden.

//Reimer


Det tror jag också då man fäller ytterst få för mord utan en kropp.
Men däremot ska han nog inte förvänta sig annan behandling än att ses som skyldig i framtiden..
Så fungerar det så länge mordet förblir olöst.
Citera
2011-09-27, 22:10
  #15566
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mariooo
Han måste ju ge utrymme för någon annan att skylla på. FS säger bestämt att han lämnade hemmet 21.30 för han var framme i Mölndal 22.30. Det vet han. Ändå satt han vid datorn därhemma tills 22.23..inte direkt smart kille det där.
Kan du ge sidhänvisningar?
Citera
2011-09-27, 22:12
  #15567
Medlem
NightHawkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lalajlaj
Menar du att vi inte förstår vad vi läser, är du verkligen så jävla dum. Du har ju utgett dig för att vara expert på BDSM, blod, vapen, telekommunikation med sanslöst mycket mera, men ingenting lyckas du ro iland, så vad är det för fel på dig och din förståelse.

Spelar väl ingen roll vad du läser, om du inte tillför något i trådarna kan du väl för fan inte kritisera de som gör det, det är ju riktig jävla sopigt.

Uppenbarligen gör ni inte det eftersom ni inte gör annat än tjafsar om saker som inte är annat än hårklyverier och jag är inte den enda som har tröttnat på hur ni båda beter er i alla de trådar ni deltar aktivt i.

Det är, för att använda dina egna ord, riktigt jävla sopigt att se hur ni spyr ur er en massa trams som inte vare sig för tråden framåt eller för fram en enda trovärdig alternativ hypotes som kan förklara BO:s försvinnande. Om ni hade fokuserat på det hade jag inte sagt något men nu är det bara patetiskt att se hur ni håller på.
Du nämner härskartekniker och kritiserar andra men hur är det med bjälken i dina egna ögon?

Jag har aldrig utgett mig för att vara någon expert på någotdera av de ovan uppräknade områdena men jag har delat med mig av den kunskap och erfarenhet jag har. Är detta något som skall kritiseras? I så fall kan vi lika gärna be om att få denna tråd låst för då blir det bara ett fåtal muppar kvar som fantiserar fram vampyriska bajsmän som tänkbara mördare och det leder ingenstans.
Jag har inte haft fel gällande något som jag har sagt om vare sig BDSM, blod, vapen eller telekommunikation. Däremot har du varit ute och cyklat mer än en gång i den här tråden och när folk påpekar för dig att du har fel flippar du totalt och börjar med, vad du själv uppgett är förkastligt, rena härskartekniker för att få tyst på folk.

Leder merparten av dina inlägg oss närmare lösningen på BO:s försvinnande eller är du bara allmänt full med skit som du av någon uppenbar anledning anser dig ha rätt att häva ur dig? Det tycker jag att du ska fråga dig själv och tills dess att du har ett vettigt svar på den frågan kan du väl göra oss alla en stor tjänst och försvinna!


Citat:
Ursprungligen postat av bagarn29
Har du någon källa på ovanstående?

Ja, nämndeman vid sagda TR.
Tänker inte namnge personen ifråga eftersom jag har fått informationen i förtroende inom partiet.



Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Den här graderingen gäller DNA. Men låt oss fortsätta liknelsen. Den innebär att 1576 - 94551 personer av Sveriges befolkning matchar DNA-profilen. Det kan ingen domstol acceptera som avgörande bevis.

Har någon dömts på denna grad så borde det ha funnits det andra bevis.

Nej det gör den inte. Användandet av DNA var ett exempel, precis som i denna förklaring:
http://www.skl.polisen.se/sv/For-rattsvasendet/Utlatandeskala/Samband-av-resutlatvarde-och-SKLs-utlatandeskala/

Arbetssättet är detsamma oavsett vad det är som SKL utreder och man nyttjar inte olika graderingar eller tolkningar av graderingar. Hur skulle det se ut?


Citat:
Ursprungligen postat av Ull-Strumpa
NightHawks
Vad tror du om att MJs syster berättar att MJ gillar att spela rollspel, men inte har det med i sin presentation på Darkside? Vet du om MJ var intresserad av rollspel, eller om det bara var nåt hon hävt ur sig till systern.
Fup s.12.

Det är inget som jag själv har någon personlig erfarenhet av när det gäller MJ, men jag skulle samtidigt inte hänga upp mig alltför mycket på DS-presentationen heller. Det är inte särskilt ovanligt att folk inte beskriver fullt ut vad de gillar eller är helt ärliga med vad som kryssas för.
Dessutom har många som är aktiva på DS profiler även på andra ställen där de har lite mer "mjukare" framtoning, så MJ kan ha presenterat sådana intressen där.
Citera
2011-09-27, 22:13
  #15568
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Han kunde ha hittat på att han slaggade hos en langare som han inte vill namnge.

Ja, langare ja, om han köpt av samma kille hela tiden så hade det varit intressant att veta om han köpt en större bit än vanligt eftersom ekonomin plösligt blivit god.
Chansen att hans leverantör läser här är nog rätt stor.
Citera
2011-09-27, 22:15
  #15569
Medlem
Guardian Angels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Ja, varför skulle han hitta på något så dumt om han vore skyldig? Dessutom hade han inte ont i ryggen då.

då står det fel i domen även om det.

Han tog en promenad ner till brevlådorna. På eftermiddagen körde han till Lilla Edet med Lupon och köpte cannabis av en person som han inte vill uppge namnet på. Sen åkte han tillbaka till Övre Röra och kom dit vid sextiden på kvällen.Han hade inte mått särskilt bra en tid. Det var både fysiska och psykiska besvär. Han har en ryggskada som gett honom problem av och till i några år. Han dämpade smärtan och oron med cannabis.

(sid 17)
Citera
2011-09-27, 22:18
  #15570
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guardian Angel
då står det fel i domen även om det.

Han tog en promenad ner till brevlådorna. På eftermiddagen körde han till Lilla Edet med Lupon och köpte cannabis av en person som han inte vill uppge namnet på. Sen åkte han tillbaka till Övre Röra och kom dit vid sextiden på kvällen.Han hade inte mått särskilt bra en tid. Det var både fysiska och psykiska besvär. Han har en ryggskada som gett honom problem av och till i några år. Han dämpade smärtan och oron med cannabis.

(sid 17)
Uppenbarligen. Han hade en nackskada innan försvinnandet, efter det uppstod även en ryggskada.
Citera
2011-09-27, 22:29
  #15571
Medlem
Kallixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mariooo
Han måste ju ge utrymme för någon annan att skylla på. FS säger bestämt att han lämnade hemmet 21.30 för han var framme i Mölndal 22.30. Det vet han. Ändå satt han vid datorn därhemma tills 22.23..inte direkt smart kille det där.
Han skyller på att han inte lever efter klockan. Jag har en kompis som lever utan klocka, det fungerar utmärkt. Han vet alltid vad tiden är ändå. I FS fall kan man tycka att han borde vetat om det var ljust, skymning eller mörkt när han påbörjade sin resa till Fässberg. Solen gick ner 21:34 i Göteborgsområdet den 28/7 2010. FS satt vid datorn en timma efter det.
Citera
2011-09-27, 22:54
  #15572
Medlem
Kallixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av acustic
Ja, och i förundersökningen finns uppgift på att han kände till kortkoderna.Jag tror inte på att mj bett han vara borta på natten, det var väl hans födelsedag?
Nästan ett perfekt mord, enda missarna är bankomatuttagen, den stora blodpölen och lite väl otroliga lögner.
Dessutom har han inte en gång har han sagt någonting som: Jag har inte gjort det, jag är oskyldig, ni måste tro på mig etc. (det gör man om man är felaktigt anklagad för någonting, speciellt mord).
Vidare tror jag att tingsrätten också var rätt övertygad/överbevisad i målet men kunde fria honom utan att göra fel. Byråkrati. "Det där kan vi låta nästa instans arbeta med" Och där borde han kunna dömas som skyldig.
Det fanns ex flickvänner som vittnade om att FS hade tillgång till deras kort. Minst en av dem vittnade om att han tog ut ett antal tusenlappar innan han stack.

Sedan vill jag citera Marinas syster, som trots allt stod Marina närmast i familjen (Quarrel valde att citera Marinas pappa, men jag tror mer på systerns vittnesmål i det här fallet.)

Marinas syster i FUP:
”Tidigare pojkvännen Per kände till hennes koder.
Carinas bestämda uppfattning är att även Fredrik känner till hennes koder då han alltid står
över och bredvid Marina vid telefonsamtal och kortuttag
.”

Systern lade också till:
”Marina ville inte ha kontanter utan använde alltid kortet. Fick hon pengar från mor och far var
Marina noggrann med att omedelbart sätta in pengarna på konto
.”

FUP s. 517
Citera
2011-09-27, 23:01
  #15573
Medlem
Kallixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Uppenbarligen. Han hade en nackskada innan försvinnandet, efter det uppstod även en ryggskada.
Kan den ryggskadan bero på de tunga lyft han utsatte sig för när han på något sätt forslade bort Marinas kropp?
Citera
2011-09-27, 23:08
  #15574
Medlem
Guardian Angels avatar
I domen har man dragit följande slutsats (sid 40);

C J har berättat att det i meddelandet som kom från M Js mobiltelefon stod att hon var på väg till
”Lin- eller Lidköping”. Åklagaren har menat att det var F S som skickade meddelandet som ett villospår. Men då C Js uppgift ställs samman med uppgiften från F B om vad M J sagt om mannen från Holland som även bodde i Linköping eller Lidköping framstår det inte som uteslutet att det var M J som skickade sms-meddelandet till C J. Vad hon uppgett om att M J brukade ringa och inte skicka sms ändrar inte den bedömningen. Slutsatsen blir att det inte går att utesluta att M J var vid liv i vart fall vid tvåtiden på eftermiddagen den 28 juli 2010.

Vad Friman glömmer är att förklara varför Marina i så fall struntat i att svara i telefon samt varför hon skulle sitta i huset och SMSa om att hon var påväg till Lin/Lidköping och skrev "snart framme" men ringde inte upp...
Citera
2011-09-27, 23:26
  #15575
Medlem
Kallixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mariooo
Kan ni inte försöka få tillgång till mer än innehållsförteckningen? De som finns med i innehållsförteckningen i slasken är hörda, annars skulle deras namn inte finnas med.
Tror du inte att de redan har fått FS att fixa hela "slasken"? Det tror jag. FS skulle inte neka till en sådan förfrågan från hans allierade här. Och hans advokat kan inte neka honom hans självklara rättighet. (Jag tror inte FS tänkte på vilka handlingar han hade rätt till när han, utan värmedyna på ryggen, studsade ut ur TRs byggnad.) "Slasken" har aldrig varit viktig innan; dvs den har inte spelat någon roll över huvud taget vid de brott han fällts för tidigare.

Men det är bara mina spekulationer. Eftersom de inte delar med sig av vilken information de sitter på kan vi andra inte värdera det de skriver.
Citera
2011-09-27, 23:29
  #15576
Medlem
jjagares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kallix
Tror du inte att de redan har fått FS att fixa hela "slasken"? Det tror jag. FS skulle inte neka till en sådan förfrågan från hans allierade här. Och hans advokat kan inte neka honom hans självklara rättighet. (Jag tror inte FS tänkte på vilka handlingar han hade rätt till när han, utan värmedyna på ryggen, studsade ut ur TRs byggnad.) "Slasken" har aldrig varit viktig innan; dvs den har inte spelat någon roll över huvud taget vid de brott han fällts för tidigare.

Men det är bara mina spekulationer. Eftersom de inte delar med sig av vilken information de sitter på kan vi andra inte värdera det de skriver.

Precis och därför så kan de starta denna tråden istället.

Marina Johansson spårlöst försvunnen i Spekeröd [27/7-10] Endast för personer som innhar slasken

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in