Citat:
Ursprungligen postat av -flame4fame-
Fyfan vilken tvål du är. Bara citerar mitt inlägg som du ignorerar totalt. Tog du dig tid att läsa artikeln ens eller levererade du de verklighetsfrånvända standardsvaren bara sådär?
Men vem har pratat om att vi behöver fler människor för att klara vällfärden det får socialisterna stå för. Hårt arbetande människor som försörjer sig själva, startar nya företag och utvecklar Sverige är däremot positivet för ett lands ekonomi så även Sveriges. Dessvärre ser inte situationen ut så idag, men problemet ligger inte i invandringen utan en politik som sätter människor i bidragsberoende och utanförskap samt försvårar för människor att starta och driva företag samt få jobb. Här krävs en enorm omstrukturering samt liberalisering för att vi skall kunna ta vara på alla de människor som kommer till Sverige med diverse olika kunskaper. Många länder har byggts up genom invandringen men det var inte genom bidragsberoende och utanförskap utan hårt och hederligt arbete där människor tillsammans skapade riktig ekonomisk tillväxt. Detta är dessvärre inte möjligt så länge politikerna sätter käppar i hjulet för människor men med rätt politik, lägre skatter och mindre regleringar kan vi tillsammans öka tillväxten i Sverige och skapa riktig ekonomisk framgång och då är arbetskraft som kommer ifrån hela världen för att söka lyckan i Sverige en viktig komponent till detta.
Citat:
Ursprungligen postat av -flame4fame-
Det där med utbildning klar stämmer inte. Om en egyptisk maskiningenjör kommer hit betyder det inte att han kan hoppa in som maskiningenjör här bara sådär. Med största sannolikhet är den svenska utbildningen av annan sort, eller så kräver den mer än vad hans utbildning gett. Ibland funkar det smidigare, oftast inte. Samma sak gäller läkare. Lägg där till ett större behov av adekvat kommunikation på svenska.
Du har rätt i att det ibland kan behövas vidareutbildning för att få rätt kompostens och därför är ett fungerande skolsystem enormt viktigt. Mindre byråkratiskt krångel är däremot också viktigt den som skall bedöma vem som är kompetent att utföra sitt arbete är inte staten eller något specifikt papper, utan det borde vara arbetsgivaren som anställer personen som får göra den bedömningen. Byråkratiskt krångel försvårar i onödan för många som har kompetensen även om den inte alltid finns på ”rätt” sorts papper. Än en gång är en ökad liberalisering nödvändig, att stänga ute människor från arbetsmarknaden när arbetsgivare vill anställa dem är enbart destruktivt för Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av -flame4fame-
Att bara starta företag upp och ner hela tiden säger inte så mycket egentligen. Vad är det för företag? Majoriteten inom restaurangbranschen eller små kiosker som finns överallt. Vi ser nu att det finns en mättnad inom den typen av näringsverksamhet. Pizzeria-kvoten är fylld om du förstår min poäng. Hela diskussionen om detta är dock felaktig; vad finns det för företag som inte inhemska svenskar klarar av att starta? Vad är det som bara invandrarna har som vi svenskar inte har? För att nämna några punkter. Detta är år 2010, Internet finns och vi har god koll på omvärlden. Att spela ut det kortet hela tiden påvisar bara din egen enfaldighet. Återigen, läs artikeln och förstå innebörden.
Även små kiosker är ett hederligt arbete där du försörjer dig själv och underlättar för människors vardag. Det finns inga ofina eller dåliga jobb utan alla hederliga jobb där du försörjer dig själv är fina och bör uppmuntras och underlättas för. Utanförskapet som kommer med bidragsberoende samt de samhällsekonomiska kostnader både direkt och indirekt genom ökad kriminalitet är för dyra för att man skall ha råd att stänga ute människor ifrån arbetsmarknaden.
Fråga dig varför dessa företag inte fanns för 50 år sedan i Sverige? Om vi inte behöver invandrare för att starta dem varför existera de då inte förut? Efterfrågan finns ju uppenbarligen. Internet är inte lösningen på allt, det krävs entreprenörsanda och kunskap. Invandring har förmågan att skapa enorma problem eller enorma möjlighet frågan är vilken väg man skall välja det finns inte bara två vägar att välja mellan utan ett tredje alternativ existerar. Den första och socialistiska vägen som ledder till ökat utanförskap och bidragsberoende samt enorm kriminalitet är ohållbar i längden. Den nationalistiska sverigedemokratiska vägen som vill stänga in Sverige i vår egen bubbla, i en allt mer globaliserad värld är också den ohållbar. Världen ser idag annorlunda ut än den gjorde för 75 år sedan och det måste man acceptera. Att som sverigedemokraterna drömma sig tillbaka i tiden och tro att det skall gå att resa tillbaka i tiden är ohållbart det krävs konkreta förslag och åtgärder för att lösa de problem vi ställs inför och man måste dessutom leva i vekligheten och inte i någon fantasivärld. Den tredje vägen är den liberala linjen som satsar på att öka vällståndet och friheten samt den ekonomiska utvecklingen i Sverige. En tydlig arbetslinje som ger människor jobb istället för bidrag, som minskar utanförskapet istället för att öka det, som skappar ekonomiskt vällstånd istället för kris är en möjlighet. När hårt arbetande människor ifrån hela världen strömmar till Sverige för att förverkliga sina drömmar och hjälpa till att utveckla Sverige framåt kan vi skratta oss lyckliga över våra öppna gränser och en fri invandring. Allt som krävs är en förändring och en ny politisk inriktning vars mål inte är att sätta människor i utanförskap utan att ge dem möjligheterna att skaffa ett arbete.