Hallåj!
Har sökt och hittat, har följt men inte lyckats..
Setup: LCD-tv från Samsung (40"), grafikkort från nVidia. Ihopkopplade med DVI->HDMI-kabel. Funkat felfritt i ett år.
Tills idag. I förrgår åskade det rejält och datorn var på under tiden. När jagk om hem var datorn avstängd. Misstänkte åskan för detta. Dock funkade TVn bra igår, och idag hade jag datorn avstängd under åskovädret. Men nu funkar inte TVn.
Har installerat om drivrutiner, kopplat ur, kopplat in. Testat olika HDMI/DVI-ingångar och utgångar. Jag har gjort allt, men datorn vägrar hitta tvn. Vad kan ha hänt?
Tilläggas bör att jag fick 2GB nya minnen av en vän och att datorn efter det har fått diverse blåskärmar och crashar. Ibland hinner jag läsa blåskärmen och då misstänks det vara ram-minnena. Men de funkar jättebra i andra lägen (spel och så), det är oftast när datorn hamnar i idle som det händer.
Hur som helst.
Tankar kring vad som kan vara på tok med tvn och datorn?