Bloggaren daddy påstår att en användare fått sin nick kapat så att det inte märktes förrän hon bytte avatar då hälften av det som såg ut som användarens avatarer bytte bild. Jag förstår inte riktigt vad han menar, är det nån som förstår och kan förklara vad som har hänt. Om det nu har hänt något.
Hur kan sånt här gå till rent tekniskt?
Citat:
Postat av: Daddy
Ja det nämns som hastigast i reportaget, men ändå så går SvT senast i morse på nyhetsmorgon ut med att D har erkänt. Kan man säga så då man har tagit tillbaks sitt erkännande och hävdat sin oskuld ända sedan dess?
Det uppges att hennes röst har tystnat på grund av det här.
Det här gäller Marita Häggström, mamma till den femtonåring som är dömd för två våldtäkter som Uppdrag Granskning handlade om i går och i kväll i Debatt.
Vad mamman har skrivit och inte skrivit råder det delade meningar om. Vad som dock verkar klart är att hon nu slutat skriva då andra människor använder hennes namn. Hon bevisade detta då hon bytte den så kallade "avataren" på Flashback. I alla hennes inlägg byttes då avatarbilden ut, men inte på dom falska. Men detta hjälpte inte i längden. Hennes röst har nu uppenbarligen tystats.
Att det finns sjuka människor inblandade i den här striden visar sig ju inte minst här nu. Vem som skriver vad är svårt att veta. Men jag ber alla som skriver här att åtminstone hålla sig inom lagen. Annars måste jag börja censurera och det vill jag inte.
2010-03-25 @ 13:19:19
http://daddys.blogg.se/2010/march/uppdrag-granskning-doljer-viktiga-fakta.html#comment