Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Du förvirrar "semitiska" invandrare från Mellanöstern och centralasien med judar. Förvisso är judar ett semitiskt folk, men notera att Sakine Madon är kurd och den här programledaren (Månsson) är någon av mix av arab/kurd och svensk. Judar lyser med sin frånvaro i det svenska medieklimatet, i alla fall vad jag kan se. Till och med Bonnierfamiljen är kristna och har varit så i tre generationer. Vill du leta "judar" så skall du titta bland advokater, läkarkåren, domarkåren och i kulturvärlden. Där är de "stora" - men svenska judar är extremt assimilerade i Sverige. De beror på historiska orsaker. Många judar tvingades avvsäga sig sin tro för att kunna ta del i svenskt affärsliv.
De flesta judar som kom till Sverige och fick behålla sin tro arbetade direkt åt kungen eller åt den svenska adeln. De som ville stanna längre än "kontraktet" såg till att bli döpta och tog ett svenskt namn. På Europiska Kontinenten har man inte alls samma tradition av mer eller mindre tvångsmässig assimilering - som i Sverige. Som sagt, det här "jewry" i Sverige är relativit litet. Det är inte judarna som är bakom allt som är hemskt i Sverige, snarare har de ett marginellt inflytande. De har dock haft några "segrar" genom idogt lobbande - då främst för minoritetsstatus, (jiddish), sedan var de aktiva i omskärelsedebatten 2001 och 2009, de har också vunnit några andra "smäre" indentitetspolitiska mål. Men det är allt.
Snarare är det svenska socialister och liberaler som står bakom allt som är hemskt i Sverige. Nu har ju till och med Moderaterna och KD övergivit konservatismen för Socialliberalismen.

Jag tycker att Doreen Månsson ser judisk ut.
Judar har fått komma hit till Sverige i över 200 år utan att behöva döpa sig. Större delen av judereglementet upphävdes 1838 och det uphävdes helt och hållet 1870. Efter 1870 kom den andra judevågen av östeuropeiska judar sedan har det fortsatt komma judar.
Bonnierfamiljen är troende judar. Flera utav medlemmarna är aktiva i Stockholms judiska församling. Däremot så är en utav dem präst i Svenska kyrkan men det är ganska klart och tydligt vad han har för agenda. Men det är så i Sverige där prästyrket är som vilket tjänstemannayrke som helst.
Det är även klart att de flesta judar har en klart judisk identitet och gärna har en överlägsen ton när de påpekar sin judiskhet.
Om dessa assimilerade judar är så assimilerade hur kan det då hända att Peter Hjörne som på mödernet tillhör släkten Kaplan en konverterad släkt har klart judevänliga åsikter. Hur kommer det sig då att hans kusin på mödernet Cecilia Gyllenhammar skriver debattartiklar där hon hej vilt anklagar folk som kritiserar Israel för att vara "antisemiter" och "nazister".
Eller hur kan syskonen Jessica och Philip Zanden vara sådana superjudar trots att de bara är fjärdedelsjudar. Deras mormor var från den judiska släkten Heyman en släkt som kom hit 1835.
Eller hur kan Ted Gärdestads halvjudiske son leva som ultraortodox jude i Jerusalem.
Eller hur kom det sig att den judiskättade Hjalmar Branting som härstammade från en konverterad jude som kom till Sverige i början av 1700-talet vara en sådan engagerad sionist.
Även om en jude verkar vara assimilerad. Även om juden äter skinka kan juden fortfarande ha en judisk identitet. En sådan jude kan även om den känner för det gärna gå och bli fulljude om det så krävs.