Citat:
Ursprungligen postat av Quid pro quo
Äh, nu har de tvångsmässigt politiskt korrekta hittat ännu en trivialitet att förfasa sig över. En symbol som inte har sitt ursprung i nomenklaturans tankesmedja, går det att hitta den avlägsnaste likhet med något vitt folks exklusiva symbol så måste den censureras för pk:iterna mentala hälsas skull.
Resultatet blir att urgamla nordiska symboler som solkorset skall raderas ut ur det kollektiva medvetandet. För att travestera, där man rensar ut symboler, rensar man snart ut människor.
Och Ruskigbuss, det var inte Hitler & Co som förstörde en massa symboler, det var ni med er bisarra överkänslighet.
Precis. Att det finns folk som letar efter, och hittar, nazistiska symboler eller värderingar i saker i tid och otid är otroligt tröttsamt. Det visar enbart på obildning och trångsynthet. Ta saker för vad de är, helt enkelt. Eller läs på.
En symbol förstörs i två steg. Det första är när en idiot tar den och missbrukar den i ett felaktig syfte och sammanhang. Det andra är när alla andra idioter accepterar att han gör det.
För varje gång en trångsynt PK:it ondgör sig över någon som bär en torshammare, ett solkors eller en runa är vi ett steg närmare att förstöra en ursprungligen fin symbol och en del av vår egen historia. Skäll inte på de vettiga människor som brukar symboler som är nordiska/keltiska etc, skäll på de idioter som missbrukar dem.
För övrigt anser jag att symbolen som är föremål för denna diskussion gärna får användas här och där, men katten är självklart den primära loggan.