Citat:
Ursprungligen postat av Tessthatsme
Men jag är elak och jag tycker inte att något av det här är roligt.. vill bara veta anledningen till allt? /******
Finns många saker som gör det kul.
*Man får ett kvitto på att folk är totalt idiotkorkade (bluffgrupperna är inte några överraskningar direkt).
*PK-maffian får moralpanik så fort det kommer skämt som bara är lite fräcka. Reaktionerna när man drar en riktigt grov vits där är obetalbara. Ungefär som sex/incestskämt i en kyrka.
*Många som går med i grupper (som haitigruppen) utnyttjar trådskaparen för att sanera deras egna karmakonto. De vill känna att de gör en insats utan att göra ett skit. Det är en farlig inställning som är extremt naiv. Blåsningarna i grupperna lär dem ånyo att man inte ska lita på allt som sägs. De är samma personer som är i riskgruppen för Nigeriabrev, vi hjälper dem faktiskt genom att busa.
*Tävlingsmomentet och faktumet att man når extremt många läsare fort är som projekt spännande. Hur många sidor får 100'000 medlemmar på 2 dagar? Vi pratar alltså inte om besökare utan
medlemmar.
*Vissa skämt är roligare än andra. Al-Qaida-gruppen var det roligaste jag sett på nätet. Över 220'000 medlemmar i 30 reasons i joined Al Qaida, de flesta amerikaner. Du måste se sarkasmen i det, eller?
*Faktumet att vissa tar det på allvar. Se det som om du skulle köpt jeans på Acne och trycket på påsen skulle vara "barnporr", visst skulle man få lite damp när man ser det, men man fattar slutligen att det är ett skämt. Det gör inte vissa facebookmänniskor. De är vad Järvheden skulle kalla halvprocentare, alltså de 0,5% som inte fattar några skämt alls. Har man 30'000 pers i en grupp så kommer i alla fall 150 st vara humorbefriade vilket gör det till en kul show.
*Uppmärksamheten. Hur ofta deltar du i practical jokes som inte skadar någon men som står med i tidningar och pratas om i radio? Enda gången man kommer i närheten uppmärksamhetsmässigt är om man bränner gävlebocken, och det är vandalism. Här ändrar vi egna grupper. Dvs våra egna projekt. Se det som skämtet Iphonen som är fastlimmad i marken, sjukt kul att se alla försöka ta upp den, men en idiot som står och skriker "DEN ÄR FASTLIMMAD" förstör hela skämtet. Se videon här
http://www.youtube.com/watch?v=7VW7uz0pZIs
Som du ser skrattar de flesta vilket är fallet på facebook också. Låt gärna buset fortsätta och skratta med. Kom gärna med input på hur konceptet kan förbättras.
Men att förstöra andras practical är väldigt lågt och tråkigt. Här är guiden, observera varningen.
http://www.wikihow.com/Kill-a-Joke
"Warnings
* If you keep killing people's jokes, you won't be liked much."
EDIT: Finns såklart många fler saker som gör det kul, men vem vill läsa en uppsats om det med historiska referenser? Hur som helst så ser jag detta projekt som samhällstjänst där man i slutändan hjälper folk.