2009-11-12, 18:11
  #1
Bannlyst
Flickan blev inlåst och hotad med kniv av en pojke på Wasaskolan - då rann sinnet över för flickans 39-årige morbror. Han begav sig till skolan och träffade där pojkens pappa - som han slog ner.

http://lt.se/nyheter/1.635950-elevbrak-slutade-med-misshandel?articleRenderMode=article_full_discussi on

Vad anser ni om en sådan här handling? Man kan förstå att man som förälder kan bli frustrerad, men att ta till våld mot en oskyldig känns inte rätt för att få ut sin frustration.
Citera
2009-11-12, 18:22
  #2
Medlem
Pratbubblans avatar
Kan du inte läsa??? Det står ju i artikeln att det är en morbror och inte pappan som slagit ner gärningsmannens pappa.
Citera
2009-11-12, 18:25
  #3
Medlem
micro113s avatar
Jag vill inte vara petig -- men om han var både pappa och morbror till jäntan, så kanske han hade behövt den där smällen själv

I övrigt tycker jag det står för lite i artikeln för att kunna uttala mig -- den andra pappan kanske sa eller gjorde något så han förtjänade en smäll
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in