Nu är det så att jag skulle vilja om det är möjligt lägga till de franska bokstäverna: Ç, ç, Œ, œ till min Mac. Är det möjligt att lägga dem på en ställe på tangentbordet och så att man får fram dem genom en enkel knappfunktion?
Jag har varit inne på systeminställningar>tangentbord men hittade inget i närheten av min begäran!!
Det som är så finurligt på Mac är att i stort sett alla ”special-tecken” går att få fram med alt eller alt + shift. Till exempel ciationstecken (”) kontra det vanliga tumtecknet som du gör med Windows (").
Aha! Jag använder 10.5 här, det verkar som om Apple har ersatt "internationellt" med "Språk och text" i 10.6? Prova med "Språk och Text" -> "Inmatningskällor" i Snow Leopard?
Jodå, jag vet hur jag får fram ryska. Det har jag ju demonstrerat högre upp.
Däremot så blev jag lite förvånad över att de har ändrat hur man går till väga från Leopard till Snow Leopard. Inget av alternativen är ju särskilt svåra så jag finner ingen anledning till varför de har ändrat.