Jag gillar att använda mig av 1-39rank för att sortera fram rader som ger "bra betalt".
1-39rank är helt enkelt SFT's rank på kupongens alla tecken där det mest streckade får 1p och det minst streckade får 39p.
Om man siktar på större pengar är 200p än helt okej nedre gräns.
För att skapa detta filter så gör man en u-rad om är identisk med systemramen, sedan går man till FT-fliken ( och ser till att ha den nyskapade u-raden aktiverad! ) och väljer "skicka till poäng-filter". Nästa steg är att gå över till poängfliken och trycka på knappen "Sortera 1-39". Då sköter programmet om att göra om streckprocenten till 1-39rank.
Till sist avslutar man med att välja "tvingat filter" och min-värdet till 2000.
Detta filter tillsammans med 6-8 favoriter på SFT-raden kapar radantalet till ca 6500 rader ( utan reducering ).
Väljer man 12-rättsgaranti med reduceringsmotor RM-Scan Lägsta enligt FT så landar man på runt 1000 rader och 15% 13rättschans.
I exemplet använde jag 3 spikar från de 5 största. ( Största, tredje och femte största favoriterna ).
Väljer man andra spikar blir det såklart annat radantal.
Pm:a emailadress till mig om du vill ha ult-filen som exempel.
Jag rekommenderar dig även att ställa frågor på forumet på
www.jub.se.
Det är en ganska hög tröskel för att lära sig och vänja sid med programmets utformning. Men möjligheterna att kombinera spelstrategier är nästan oändliga när man väl kommit in i det.