Citat:
Ursprungligen postat av
Dkriig
Hur kom ens Alexander med i bilden från allra första början? Vet om att det fanns andra piloter som försökte rekryteras men förstod inte hur Alexander kom in i det hela, kände dom honom redan från början?
Har läst på väldigt mycket på senaste, och jag tror inte riktigt man vet eller någonsin kommer få veta det. Det är ett av de mysterier kring detta som gör det så fascinerande. Just hur man rekryterar en helikopterpilot i Sverige som ställer upp på ett galet rån som detta.
Precis som du säger så försökte man rekrytera åtminstone en annan pilot från Serbien. Det är där hela baletten om att Serbiska polisen kontaktade svensk polis en månad innan rånet skedde.
I Helikopterpiloten (boken) pratar de om Thomas Broman (som dömdes till 1 år för skyddande av brottsling om jag minns rätt) som ska ha varit i kontakt med Goran (kallades hjärnan till en början, men verkar varit mer utav en organisatör) i syfte att rekrytera Alexander. Broman och Alexander ska ha känt varandra sedan en lång tid tillbaka. Vet inte riktigt vad han blev dömd för.
Är dåligt påläst kring Bromans deltagande, är lite svårt att få info kring det.
Alexander verkar ha varit lite utav en galning enligt boken Helikopterpiloten som varit i och ur missburk i en längre period. Dömd för narkotikabrott (mildt) men även vapenbrott vilket omständigheterna inte riktigt klargörs någonstans. Narkotikabortt okej, men vilken svensson som dessutom är helikopterpilot döms för vapenbrott? Domen var en av anledningarna varför man kunde skära ner listan på helikopterpiloter i Sverige rätt kvikt.
Jag har vissa självbildade amatörteorier men det är helt ärligt ett mysterium. Förutsatt att han var piloten (vilket jag tror, oavsett dom och vad han hävdar), varför skulle han utföra detta? Han verkar ha tjänat extremt bra som TV-producent, och är den enda av de dömda som hade någon inkomst att tala om.