Tjena!
Jag har under en tid försökt förmå Flashback att skapa ett underforum för
Stadsplanering, Arkitektur, Infrastruktur och Kollektivtrafik. Två av dessa skulle jag vilja se som en slags motpol till UE. Allt övergivet kontra stadsplanering (kanske också arkitektur). Tunnlar och liknande klassar också in; det är ju ren infrastruktur. Kollektivtrafik får väl i det här sammanhanget ses som ett svart får.
Har ni andra UE:are - liksom jag - ett intresse för sånt här? Kan man gå så långt som att de som är intresserade av övergivna objekt även är intresserade av stadsplanering, och att de som inte är intresserade av just övergivna objekt, inte heller är intresserade av just stadsplanering?
Tillägg: Eller är det kanske så att ni hatar stadsplanering eftersom det är en del i att förnya (läs förstöra) UE-objekt?
Jag startar den här tråden av två anledningar. Dels för att diskutera detta samband. Dels för att samla anhängare till skapandet av nämnda forum. Vi finns i tråden länkad till nedan, ni är mer än välkommna
https://www.flashback.org/showthread.php?t=705711
Allt gott
//myller