Citat:
Ursprungligen postat av reconquista
Jag tror att du inte läste igenom artikeln riktigt noggrant. Det stod att de kunde tänka sig att flytta från Sverige, men inget om att de skulle lämna sin livstidsförsörjning. Om de väljer att lämna Sverige, i detta fall pga diskriminering och trakasserier från Socialtjänstern, så har de nog åtminstone sett till att ha fått en förtidspensionering som kommer att betalas ut.
Jag har inte läst artikeln alls.
Men just detta var något jag hade i baktanke. Självklart ingår det scenariot i mitt uttalande.
Skulle vi däremot utesluta den möjligheten, dvs att somaliern INTE får med sig några bidrag, utan avsäger sig medborgarskapet, och sticker tillbaka till stäppen helt utan minsta lilla möjlighet att suga ut sverige ytterligare, så ökar oddsen starkt.
Sannolikheten bedömer jag då högre att det redan ikväll finns en homevideo på piratbukten med Sessan Victoria och Daniel lekandes doktor.